Dresaż

11 min read
0
2
5,717

KRÓLEWSKA DYSCYPLINA
Ujeżdżenie (franc. Dressage) może kojarzyć się oglądającym osobom z końmi „tańczącymi” w rytm muzyki. W konkursach, szczególnie na poziomie Grand Prix to najwyższy stopień wtajemniczenia i porozumienia z koniem. Jednocześnie, wyszkolenie pod kątem ujeżdżenia, to podstawa każdej innej dyscypliny jeździeckiej!
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Konie szybko się uczą! Szczególnie łatwo przychodzi im zapamiętywanie poszczególnych zadań za pomocą ciągu powtórzeń. Ludzie jednak dość późno odkryli niezwykłe możliwości tych zwierząt.
Pierwsza szkoła trenowania koni powstała w XVI wieku. Dopiero w XIX wieku jeźdźcy z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu oraz Cadre Noir we Francji jako pierwsi rozwinęli tę dyscyplinę.
Pierwsze zawody zorganizowano w 1873 roku w Bratysławie! Ustalono wówczas SCHEMAT i ZASADY KLASYCZNEGO JEŹDZIECTWA. Podczas tych zawodów przedstawiony i zaakceptowany został PLAN oraz CELE TRENINGU młodych koni sportowych.
Od 1963 roku rozgrywane są Mistrzostwa Europy, a od 1966 – Mistrzostwa Świata.
Programy dowolne z muzyką – KÜR, wprowadzone zostały w latach 80. ubiegłego stulecia. Zawodnik wykonuje własny układ z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym. Program dowolny musi zawierać określone elementy – figury obowiązkowe.
PINGWIN, CZY JASKÓŁKA?
Często zawodnicy tej dyscypliny olimpijskiej, ze względu na swój strój nazywani są… pingwinami! Zarówno ubiór jeźdźca, jak i konia są bardzo eleganckie! Obowiązujące kolory to biel i czerń, dopuszczalny jest granat. Piękny FRAK, MELONIK i czarne lśniące OFICERKI idealnie podkreślają białe BRYCZESY i piękna KOSZULA z plastronem. Frak może być krótszy lub dłuższy, wówczas nazywany jest jaskółką. Wrażenie ogólne jest równie istotne, jak poprawne wykonane elementy programu. Dlatego pięknie dopasowany ubiór i schludny wygląd pary podczas przejazdu, często może zaważyć na ostatecznym wyniku!
CZY TO DYSCYPLINA DLA CIEBIE?
Podstawowa część ujeżdżenia, która opiera się głównie na porozumieniu i komunikacji pomiędzy koniem i jeźdźcem jest znana każdemu, kto jeździ konno!
Podczas pierwszych lekcji na lonży poznajesz podstawy ujeżdżenia:
jak ruszyć w odpowiednim chodzie (stęp, kłus, galop, cwał),
jak zrobić dobre przejście,
jak konia zatrzymać.
Bardziej skomplikowane elementy ujeżdżenia są niezbędne w każdej konkurencji jeździeckiej. Na przykład w skokach lub podczas pierwszego dnia zawodów Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego trenuje się tę dyscyplinę!
Zawody ujeżdżeniowe są idealne dla osób, które preferują jazdę konną po płaskim terenie. Jeśli nie czujesz się w skokach zbyt pewnie i wolisz spokojną jazdę, podczas której możesz wszystko kontrolować, to dressaż jest dla ciebie!!!
NUDA CZY SATYSFAKCJA?
Często można spotkać się z opinią, że ujeżdżenie jest nudne, monotonne i polega na powtarzaniu tych samych technik.. Wprost przeciwnie! Każdy fragment programu zawsze stanowi wyzwanie!
Nauka programów ujeżdżeniowych zaczyna się poza stajnią. Najpierw należy poznać układ LITER na CZWOROBOKU, następnie zapamiętać NAZEWNICTWO FIGUR i dopiero można przejść do praktyki. Jeśli koń reaguje na „pomoce”, czyli odpowiada na działanie dosiadu, łydki i wodzy, jazda dla obojga jest bardzo przyjemna! Poprawne PROWADZENIE, USTAWIENIE i umiejętność PRZEPUSZCZANIA na wędzidle („przepuszczanie” to przyjęcie ręki jeźdźca z wędzidłem, wówczas koń ma głowę ustawioną w dole, a grzbiet wygina się w tzw. most) sprawia, że ujeżdżenie jest bardzo wygodne!
ZOSTAŃ CHOREOGRAFEM!
Jeśli poznasz podstawowe elementy konkursów, nawet najniższej klasy: koła, volty, serpentyny, zmiany kierunku oraz zmiany chodów, to jesteś gotowy/a, aby stworzyć swój własny program ujeżdżeniowy. Jak to zrobić?
Wybierz ulubiony UTWÓR, który bardzo kojarzy Ci się z jazdą konną. Następnie WSŁUCHAJ się w muzykę i WYOBRAŹ sobie, że startujesz w konkursie. Zaplanuj schemat programu. Tam gdzie muzyka zwalnia, zakładaj wolniejsze chody, natomiast tam gdzie tempo muzyki jest szybsze, przechodź do galopu lub kłusa. Dodając podstawowe elementy tworzysz swój pierwszy program, a może w przyszłości Grand Prix Freestyle !!! Taką zabawę możesz zaproponować instruktorowi w stadninie! Na pewno będzie zaskoczony Twoją kreatywnością, a pozostali adepci jeździectwa chętnie przyłączą się do mini zawodów 
LEPIEJ W GRUPIE!
Ujeżdżenie to nie tylko dyscyplina jeździecka, lub część próby konkursów WKKW. Dressaż to również element zawodów w powożeniu!
Brzmi zaskakująco?
Powożący jedno, paro lub czterokonnym zaprzęgiem muszą nauczyć się programów, a stopień trudności uzależniony jest od rangi konkursu.
W powożeniu, podobnie jak w klasycznym ujeżdżeniu, również jest CZWOROBOK oznaczony LITERAMI. Pomiędzy nimi zawodnik musi wykonać odpowiednie elementy.
Oczywiście konie w bryczce nie będą ”piaffować”, ani robić piruetów. Będą natomiast wykonywać volty, półvolty, chody wyciągnięte i zebrane, koła, podczas gdy powożący lejce musi trzymać w jednym ręku, a drugą rękę z batem unosi do góry. Wydaje się proste?
Gdy masz jednego konia, musisz panować nad jedną parą lejc, a jeśli masz już cztery konie, to musisz trzymać w ręku aż osiem długich wodzy! Mistrzostwem jest, aby nic nie poplątać 😉
ORIENTUJ SIĘ!
Interesujesz się ujeżdżeniem? Może nasz artykuł zainteresował Cię tą wyjątkową dyscypliną?
Postaraj się śledzić wydarzenia sportowe i hodowlane, oglądaj przejazdy najlepszych światowych gwiazd! Kolekcjonuj zdjęcia i pochodzenie najlepszych ogierów, które brały, lub wezmą udział w zawodach najwyższej rangi. Zrób sobie swój własny słownik pojęć z zakresu dressażu! Bądź na bieżąco!

Poniżej przedstawiamy najlepszą „10” ogierów z rankingu za 2014 rok:

1. GRIBALDI – 29,497
2. DE NIRO – 25,253
3. FLORESTAN I – 16,621
4. DONNERHALL – 16,585
5. JAZZ – 14,556
6. MICHELLINO – 12,375
7. SANDRO HIT – 12,072
8. FERRO – 9,694
9. DON SCHUFRO – 8,386
COME BACK II – 8,013

TWOJA NOWA DYSCYPLINA?
Podstawy ujeżdżenia zna każdy miłośnik koni! Jednak udział w zawodach dressażowych jest tylko dla wytrwałych, pracowitych i tych, którzy uwielbiają magię codziennych małych sukcesów na ujeżdżalni. Dla nich duży sukces to tylko kwestia czasu!

  • Western.

    Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…
  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Western.

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…