Startowa Świat Lucky Porady instruktor Zdrowie jeźdźca vs przyjemniejsza jazda.

Zdrowie jeźdźca vs przyjemniejsza jazda.

4 min read
0
3
4,134

W jeździe konnej największe obciążenia ponoszą konie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dlatego też właściciel konia jest odpowiedzialny za jego zdrowie i kondycję. W związku z powyższym staramy się zapewnić naszym rumakom jak najlepsze warunki począwszy od prawidłowego żywienia, bezpiecznych warunków, dobrego kowala i weterynarza oraz odpowiedniej dawki ruchu i treningu w stosunku do wieku i formy konia.

Ponieważ jest tego trochę to często skupiając się na zdrowiu konia zapominamy o własnym. Jazda konna dla człowieka nie jest bardzo ciężkim fizycznie zadaniem, ale nie można nie nazwać tego aktywnością fizyczną. W związku z tym nasze ciało, mięśnie i umysł intensywnie pracują. Dlatego powinniśmy również mieć na uwadze ten aspekt i nie zapomnieć zadbać o siebie! Jak to zrobić?

Warto wybrać się do lekarza sportowego, którego zadanie polega na stwierdzeniu czy jesteśmy zdolni do uprawiania sportu. W tym miejscu pragnę zaznaczyć iż nie macie się czego obawiać, ponieważ jest to rutynowe badanie polegające na zbadaniu pulsu, EKG, zważeniu ciała i zmierzeniu wzrostu oraz sprawdzeniu wzroku.

Kolejny element dbania o Wasze zdrowie to rozgrzewka przed jazdą. Warto się porozciągać przed treningiem i rozgrzać troszkę ciało. Dzięki temu będzie lepiej przygotowane na czekający Was wysiłek fizyczny. Z kolei po jeździe zalecam lekkie rozciąganie co przyśpieszy regenerację ciała po treningu i zmniejszy zakwasy.

Ostatnią czynność którą polecam każdemu jeźdźcowi to wizyta u dobrego fizjoterapeuty (najlepiej takiego, który ma do czynienia z jeźdźcami lub innymi sportowcami). Jeżdżąc konno często napinamy cały czas te same mięśnie co powoduje ich naprężenie i w konsekwencji może generować ból. Dobry fizjoterapeuta bez problemu znajdzie te miejsca na naszym ciele i różnymi metodami będzie dążył do rozluźnienia ich oraz szybszej regeneracji organizmu. Dodatkowo sprawdzi czy nasze ciało, mówiąc
potocznie jest “proste” i w razie jakiś problemów, natychmiast zastosuje odpowiednie ćwiczenie.

Na koniec chciałbym powiedzieć, iż zdaję sobie sprawę że większość z Was jest młoda i nie widzi potrzeby, żeby korzystać z wspomnianych przeze mnie metod. Jednak pamiętajcie, że z wraz z wiekiem ciało gorzej się regeneruje i upraszczając, im lepiej będziemy o nie dbać, tym dłużej nam wystarczy. Dodatkowo, jeżeli będziecie zdrowi i w dobrej formie to Wasza jazda na pewno będzie dużo przyjemniejsza. Enjoy! 🙂

autor: Adam

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…