Western.

9 min read
0
0
5,588

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kontynentu amerykańskiego, podczas pracy na farmach i ranczach.

W porównaniu do klasycznego (tzw. angielskiego) stylu jazdy, Western riding różni się sposobem wyszkolenia konia i jazdy na nim, jak również sprzętem jeździeckim i strojem.
Jazda w tym stylu odbywa się na zupełnie luźnych wodzach w subtelnej i delikatnej komunikacji z perfekcyjnie wyszkolonym koniem. Przez cały okres treningu uczy się konia reagować na coraz lżejsze sygnały wodzy i łydek. Prowadzenie konia odbywa się na zasadach neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia). Daje to efekt komunikacji z koniem przy użyciu jednej ręki.

Jeśli mówimy, że sprzęt oraz ubiór jeźdźca jest zupełnie inny niż w klasycznym jeździectwie, więc jak on wygląda?

Zaraz wszystko wyjaśnię, zacznijmy od sprzętu dla konia.

Siodło zwane również kulbaką. Jest ono głębsze od tradycyjnego siodła i ma wysokie łęki, zapewniające wygodny dosiad i oparcie podczas pracy z lassem.

Jego zaletą jest jego stabilność, dość ciężko z niego spaść 😀

Posiada ono z przodu tzw. horn (róg) służący do przytrzymania się w przypadku gwałtownych manewrów oraz do wiązania liny w konkurencjach z cielakami.

Pod siodło zakłada się pad westernowy.

Kiełzno.
W jeździe westernowej stosuje się przeważnie kiełzno typu pelham. Przy doborze odpowiedniego kiełzna, należy pamiętać o różnorodności ich budowy i funkcjonalności. Istotnymi cechami są długość i kształt czanek oraz kształt wędzidła. Czanki jest to element kiełzna westernowego, który ma działanie na zasadzie dźwigni oraz powodują one nacisk na żuchwę oraz potylice.

Na końskie nogi zakłada się ochraniacze neoprenowe. Rzadziej używa się owijek polarowych.

Ubiór jeźdźca:

W trakcie zawodów jeździec jest ubrany w jeansy, koszule z długim rękawem oraz kapelusz. Elementem opcjonalnym są czapsy.

Należy pamiętać, że czapsy westernowe różnią się od potocznie nazywanych przez jeźdźców czapsami, sztylp do jazdy klasycznej.

Najczęściej wykorzystywane do westernu rasy koni to:

-Quarter Horse

-Paint Horse

-Palomino

-Pinto

-Appollossa

Konkurencje występujące w westernie:

·Reining
Polega na zaprezentowaniu małych wolnych kół, dużych szybkich kół, lotnych zmian nogi w galopie, cofaniu, zatrzymaniu z poślizgiem, obrotach, jeździe po prostej i jeździe po łukach. Jednym z obowiązkowych manewrów wykonywanych na zawodach reiningowych jest spin – krzyżowanie nóg.

·Western Riding
Jest to pokazowa dyscyplina polegająca na imitacji pracy na rancho. Występują w tej konkurencji takie elementy jak łapanie bydła i zaganianie ich do zagrody. Oceniany jest tu swobodny ruch konia, przejście nad drągiem zarówno w kłusie, jak i w galopie bez przerwania chodu lub zmiany wykroku, chody konia, lotne zmiany nogi w galopie, chęć konia do pracy.

·Western Pleasure
Polega na prezentacji chodów w obydwu kierunkach wokół areny, aby zademonstrować galop z prawej, jak i z lewej nogi. Może być dodany również stęp i kłus wyciągnięty. Jadąc kłusem wyciągniętym, jeździec musi jechać w pełnym siadzie. Dodatkowo w tej konkurencji występuje się w wyjątkowo barwnym rzędzie konia i również takim ubiorem jeźdźca.

·Western Horsemanship
Jest to konkurencja rozgrywana jedynie wśród juniorów. W tej konkurencji mogą się znaleźć takie elementy jak: stęp, kłus, galop po linii prostej, kole lub w zakręcie, zatrzymanie, cofanie, zwrot na zadzie i zwrot na przodzie, chód boczny, sposób zsiadania i wsiadania na konia, jazda bez strzemion, zmiana nogi przez kłus, stęp lub zatrzymanie na linii prostej, ósemce oraz kontrgalop.

·Trail Extreme
Ta konkurencja polega na poruszaniu się na określonym terenie z różnymi przeszkodami, takimi, jakie można spotkać w terenie. Tor przejazdu jest tak ułożony, aby pokazać konia w trzech chodach-stęp, kłus, galop. Przeszkód ma być co najmniej sześć – przejazd przez bramki – otwieranie i zamykanie bramki, przechodzenie przez drągi, przekraczanie strumienia, przenoszenie przedmiotów ciągnąc je za sobą, przejazd przez drewniany mostek, skoki przez pniaki, podjazdy i zjazdy na wzniesieniach, cofanie wokół przeszkód, przechodzenie lub omijanie worków czy innych przedmiotów, slalomy itp.

·Barrel Racing
W jak najkrótszym czasie trzeba pokonać rząd ustawionych beczek. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, z której można odpaść np. za zgubienie kapelusza, czy przewrócenie beczki.

·Alley
Jeździec przeprowadza jedną sztukę bydła po trasie z trzema bramkami – wg określonego schematu. Konkurencja kończy się tym, że zwierzę po zaliczeniu wszystkich trzech bramek zostanie zapędzone do zagrody.

·Cutting Horse
W tej konkurencji jeździec ma za zadanie oddzielić wybranego wcześniej cielaka od stada, a następnie uniemożliwić mu powrót do stada poprzez zatrzymywanie go przez konia w środkowej części areny. Jeździec może wtedy działać na konia jedynie dosiadem.

Mieliście kiedyś okazję jeździć w stylu western, a może na co dzień obcujecie z tą dyscypliną? Chętnie poczytam Wasze wypowiedzi w komentarzach 😀

autor: Eliza

  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
  • WKKW

    WKKW czyli wszechstronny konkurs konia wierzchowego to niewątpliwie interesująca i wzbudza…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Pony Games.

Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…