Startowa wasze teksty Zebra z klasą w prawdziwym życiu?

Zebra z klasą w prawdziwym życiu?

4 min read
0
0
7,085

Widzieliście kiedyś bajkę o startującej w gonitwach zebrze, która nie tylko dała się ujeździć ale była też potulna jak osiołek? Jeśli tak to na pewno zastanawialiście się czy dałoby się oswoić i ujeździć zebrę!

Niestety, w Polsce posiadanie zebry graniczy z cudem, trzeba dostać wiele pozwoleń oraz mieć odpowiednie wykształcenie, żeby zakupić takiego zwierzaka z hodowli takiej jak ZOO, dodatkowo zebra kosztuje około 100 tys. złotych. Za to w niektórych stanach w Ameryce posiadanie takiego egzotycznego wierzchowca jest całkiem osiągalne!

Pewna farmerka z Texasu, Sammi Jo Stohler od lat zajmuje się hodowlą zwierząt, w tym zebr. Pewnego dnia zauważyła, że jedna z nich- Zack cały czas przeskakuje ogrodzenie. Okazało się to dość dziwne, ponieważ na ogół zebry nie wykazują zainteresowania skokami. Sprawa tak zainteresowała kobietę, że postanowiła sprawdzić czy dałoby się nauczyć Zacka skoków z siodła. O dziwo udało się i dzisiaj tworzą zgrana parę! Pani Stohler nie próbowała jednak dosiadać innych swoich zebr, pewnie ze względu na ich bardzo trudny charakter.

Kolejnym ewenementem jest zebra o imieniu Zebedee dosiadana przez Billa Turnera. Jest to bardzo znany dżokej i trener jeździecki, który próbował postawić swojego wierzchowca na torze wyścigowym! Zebrę co prawda udało się mu ujeździć, jednak nigdy nie wystartuje ona w wyścigu ponieważ jest zbyt płochliwa i bardzo boi się innych koni.

Dlaczego jednak na świecie obserwujemy znikome przypadki udomowienia zebr? Problem tkwi w ich niesamowicie trudnym charakterze i płochliwości. Wiele historycznych źródeł opisujących próby jazdy na koniu w paski mówi o porażce z powodu nieposłuszeństwa i niecierpliwości zwierzęcia. Może z daleka wyglądają one jak słodkie, pasiaste kucyki, jednak okazują się one o wiele bardziej agresywne i porywcze od koni. Dodatkowo nauka takiego zwierzęcia czegokolwiek jest długa, monotonna i zazwyczaj nie przynosi żadnych efektów. Krótko mówiąc, są to dzikie
zwierzęta.

Na pocieszenie mogę zdradzić Wam pewną ciekawostkę, istnieje mieszanka zebry i konia- zebrula. Jest to sztucznie wyhodowana krzyżówka, która nie dość, że jest legalna we wszystkich krajach to jeszcze nadaje się do jazdy wierzchem. Takie zebroidy posiadają dużo cech konia, zachowując wygląd charakterystyczny dla zebr.
Dla fanów egzotycznych zwierząt- idealne!

A czy Wy chcielibyście spróbować oswoić takiego zwierzaka prosto z

Afryki? A może w zupełności wystarczają Wam wasze koniki z pobliskiej stajni?
Piszcie w komentarzach! 🙂
Autor: J. Kistowska


Źródło : Youtube

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …