Startowa dyscypliny jeździeckie Skoki przez przeszkody

Skoki przez przeszkody

5 min read
0
12
14,297

Skoki przez przeszkody od 1900 roku są dyscypliną olimpijską. Jest to jedna z bardziej widowiskowych i najchętniej oglądanych dyscyplin jeździeckich.
Pierwsze oficjalne zawody w skokach zostały rozegrane w 1864 r. w Dublinie. W Polsce pierwsze zawody odbyły się w 1880 roku w Warszawie.

O CO TU CHODZI?

Skoki przez przeszkody to dyscyplina, która polega na pokonaniu na koniu kilku lub kilkunastu przeszkód ustawionych na placu. Przeszkody muszą być pokonane w określonym kierunku, w określonej kolejności. Za zrzutki i wyłamania otrzymuje się punkty karne. Sposób sędziowania zależy od rodzaju konkursu. W niektórych konkursach decyduje czas, w innych liczba zebranych punktów bonifikacyjnych, a w jeszcze innych niż najmniejsza liczba punktów karnych.
Na parkurze występują przeszkody pojedyncze jak stacjonaty, oksery, triplebary lub podwójne, potrójne szeregi.

ZAWODY I KONKURSY

Zawody w Polsce dzielimy na: towarzyskie, regionalne, ogólnopolskie i międzynarodowe. Często zdarza się, że dwa typy zawodów są połączone np. towarzyskie z regionalnymi. Klasy konkursów różnią się między sobą wysokością przeszkód. Rozpoczynając w konkursach towarzyskich wysokością 50 cm a kończąc na 155 cm na zawodach ogólnopolskich.
LL-90cm
L – 100 cm
L1 – 105 cm
P – 110 cm
P1 – 115 cm
N – 120 cm
N1 – 125 cm
C- 130cm
C1 – 135 cm
CC – 140 cm
CC1 – 145 cm
CS – 150 cm
CS1 – 155 cm

Zawodnicy, aby móc startować coraz wyżej muszą zdobywać klasy sportowe. Jako amator można startować nie będąc nawet zarejestrowanym w klubie. W zawodach regionalnych każdy musi mieć licencje wykupioną w danym związku jeździeckim. Z licencją wstępną można startować do klasy L1 włącznie. Aby uzyskać trzecią klasę sportową należy zdać srebrną odznakę oraz zaliczyć konkurs egzaminacyjny, czyli przejechać L na styl jeźdźca do 3,5 pkt karnych. Trzecia klasa sportowa uprawnia do startu w konkursach do N1 włącznie. Druga klasa sportowa w skokach uprawnia do startu w zawodach do CSI 2* włącznie i rozgrywanych w Polsce CSIO oraz CSI 3*, aby ją uzyskać należy przejechać 8xkonkurs N na zero pkt karnych. Najwyższa pierwsza klasa jeździecka daje nieograniczone możliwości w startach w zawodach międzynarodowych.

UBIÓR JEŹDŹCA I KONIA

W zawodach skokowych jeźdźcy zobowiązani są posiadać specjalny strój jeździecki, na który składa się; krótki frak, białe lub beżowe bryczesy, koszula ze stójką, wysokie buty jeździeckie oraz twarde nakrycie głowy. Dozwolone jest używanie krótkiego bata oraz ostróg. Koń poza ogłowiem i siodłem może mieć ochraniacze lub owijki, kalosze, wytok. Nie jest określony rodzaj kiełzna, może to być wędzidło zwykłe, dźwigowe lub hackamore.

AKCJA, AKCJA I JESZCZE RAZ AKCJA!

Zawody skokowe są bardzo widowiskowe i chętnie oglądane ze względu na duże tempo zdarzeń. Tu nie ma czasu na nudę. Lubisz ryzyko, prędkość i masz dużo pewności siebie? Myślę, że tutaj cechy te sprawdzą się doskonale. Skoki wymagają od zawodnika umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, precyzji i silnej woli.

  • Western.

    Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…
  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Western.

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…