Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Zostań zaklinaczem koni!

Zostań zaklinaczem koni!

4 min read
0
2
5,133

Gdyby się nad tym zastanowić, można by się zdumieć, że konie pozwalają nam jeździć na swoim grzbiecie. Przecież są od nas znacznie większe, więc mogłyby nas w dowolnym momencie zrzucić i zwyczajnie uciec. Tymczasem tego nie robią — nie bez przyczyny zresztą.

Konie funkcjonują w ramach skomplikowanych relacji społecznych, w których pewne jednostki występują w roli przewodników, a inne im się podporządkowują. Konie są więc genetycznie uwarunkowane do akceptowania przywództwa jednostki, która zdaje się sprawować kontrolę nad sytuacją. Ponieważ konie domowe od małego stykają się z ludźmi i uczą się (a przynajmniej powinny się nauczyć), że to ludzie kontrolują sytuację, w sposób naturalny podporządkowują się człowiekowi jako przywódcy.

Konie w naturalny sposób upatrują w ludziach swoich panów, ponieważ jednak nie są głupie, potrafią się szybko zorientować, kiedy ktoś nie bardzo odnajduje się w roli przywódcy. Zdarzają się konie, które lubią narzucać swoją wolę (to właśnie one przewodziłyby stadu, gdyby żyły na wolności). Po krótkiej chwili takie zwierzę może dojść do wniosku, że nie nadajesz się na lidera.

W kontakcie z końmi bądź pewny siebie i konsekwentny, bez względu na to, czy siedzisz już w siodle, czy jeszcze stoisz na ziemi. Bądź łagodny, ale stanowczy, egzekwuj od konia posłuszeństwo. Oprzyj się pokusie puszczania zwierzęciu płazem różnych niepożądanych zachowań. Jeżeli na przykład oczekujesz od konia, że będzie stał spokojnie, podczas gdy instruktor do Ciebie mówi, zadbaj o to, by wierzchowiec się nie poruszał, dopóki nie wydasz mu stosownego polecenia. Jeżeli pozwolisz mu robić, cokolwiek mu się spodoba, zwierzę przestanie słuchać Twoich poleceń. Ani się obejrzysz, jak koń zacznie myśleć, że to on tu rządzi.
Jakie konsekwencje może przynieść taka sytuacja? Znacząca większość koni wolałaby spędzać czas w boksie albo na pastwisku czy w gronie przyjaciół niż na pracy. Nie można mieć im tego za złe.

Jeżeli koń uwierzy, że to on panuje nad sytuacją, szybko może się okazać, że to Ty podporządkowujesz się poleceniom konia. A te niekoniecznie muszą Ci się podobać.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…