Polo

3 min read
0
0
3,864

Polo

Nie wiem jak Wam, ale mnie Polo zawsze kojarzyło się z Anglią, okazuje się jednak, że polo wywodzi się z Azji Środkowej. Do Europy trafiło dopiero w XIX wieku, poprzez wojska brytyjskie. Jest to gra rozgrywana konno, są dwie drużyny po cztery osoby, gracze za pomocą długich kijów próbują wbić do bramki przeciwnika drewniana kule o wielkości pomarańczy.

W zależności od podłoża polo dzieli się na takie rozgrywane na trawie, na śniegu oraz na syntetycznej nawierzchni. Boisko do rozgrywek polo na trawie jest ogromne, jego wymiar odpowiada 10 boiskom do piłki nożnej i wtedy w rozgrywce bierze udział 8 zawodników, po czterech w każdej drużynie. Utrzymanie tak dużego boiska w dobrym stanie jest bardzo trudne, tym bardziej, że konie po nim mocno galopują, dlatego też coraz popularniejsze staje organizowanie turniejów na podłożu syntetycznym, boisko jest wtedy mniejsze, a liczba par spada do maksymalnie sześciu. Najbardziej widowiskowa jest gra na śniegu,

Mecz składa się z czterech części, każda z nich trwa 7,5 min na trawie, a 6,5 min na sztucznym podłożu. W tym czasie zawodnicy długimi kijami próbują wbić piłkę do bramki przeciwnika. To optymalny czas dla koni, konie są w stanie być cały czas w dobrej formie. W przerwie między rozgrywkami zawodnicy zmieniają konie.

Konie do polo muszą być szybkie, zwrotne, inteligentne i wytrzymałe. Muszą być łatwe w prowadzeniu i bardzo zwrotne. Najczęściej mierzą około 150 cm wzrostu i są mieszanką koni gorącokrwistych z amerykańskimi quater horse. Maść nie ma znaczenia, mile widziany jest muskularny zad, cienka szyja, szlachetna głowa i mocne nogi.

Zawodnicy grający w polo ubrani są w strój jeździecki. Na głowie obowiązkowo mają kaski, a zalecane są okulary, maski na twarz i kamizelki ochronne.

Jak Wam się podoba gra w polo,czy mieliście okazje kiedyś oglądać ją na żywo? Może gracie w jakieś inne gry na koniach? Podzielcie się z nami w komentarzu.

  • Western.

    Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…
  • Pony Games.

    Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkały s…
  • Sportowe rajdy konne.

    Dyscyplina  jaką są sportowe rajdy konne jest dyscypliną stosunkowo młodą. Pierwsze z…
Załaduj więcej w dyscypliny jeździeckie
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Western.

Jest to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kont…