Startowa Hipologia psychika Zmysły u koni

Zmysły u koni

5 min read
0
2
7,086

JAK TO JEST BYĆ KONIEM…? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy, ale możemy chociaż spróbować przyjrzeć się, jak one postrzegają świat swoimi zmysłami! Dla Was opisujemy kilka najważniejszych cech każdego z końskich zmysłów!

NIECH TYLKO SPOJRZĘ…
Konie widzą świat inaczej niż my. Przede wszystkim, nie widzą w 3D! Ich oczy rozstawione są zbyt daleko, żeby obraz mógł nabrać głębi. Nie martwcie się jednak! Dzięki szerokiemu rozstawowi oczu, te zwierzęta mają szeroki kąt widzenia! Gdy koń obserwuje przestrzeń przed sobą, patrzy dwuocznie. Może również obserwować wszystko co dzieje się z boku. Nie widzi jednak dwóch miejsc: zupełnie z tyłu oraz tak zwanego martwego trójkąta z przodu.

foto Kinga K-D Photography

HALO? ODBIÓR!
Duże, bardzo ruchliwe uszy konia poruszają się dzięki wielu mięśniom, każde z nich niezależnie może obrócić się o 180 stopni. Koń słyszy o wiele lepiej od człowieka, jego słuch jest znakomicie wykształcony, dlatego konie są tak wrażliwe na hałas. Potrafią słyszeć tony niesłyszalne dla człowieka, pamiętają też barwę głosu właściciela, którego bez problemu potrafią rozpoznać!
Uszy dla koni są bardzo ważne podczas pływania, dopóki będą one ponad powierzchnią wody, zwierzę się nie utopi!

POZWÓL, ŻE CIĘ POWĄCHAM!
Zmysł węchu u koni jest bardzo dobrze rozwinięty! Konie potrafią rozróżniać zapach „swoich” i obcych. Jeśli w stajni jesteś pierwszy raz i wielki ogier chce Cię powąchać, nie bój się! Chce Cię tylko poznać!
Konie polegają na swoim zmyśle węchu w kwestii jedzenia. Potrafią rozpoznać, czy pożywienie lub woda są świeże!
Jeśli koń wyczuje jakiś szczególnie interesujący zapach, podnosi głowę, unosi górną wargę i silnie wciąga powietrze. UWAGA! Koń może oddychać tylko przez nozdrza!

MASZ ŁASKOTKI?
Konie na dotyk reagują bardzo mocno i idealnie odczytują przekazywane intencje.
Wokół nozdrzy, na dolnej wardze i przy oczach rozmieszczone są włosy czuciowe. Nieznane przedmioty koń najpierw dotyka włosami czuciowymi, dzięki nim może z ogromną dokładnością badać własne otoczenie, dlatego nie wolno ich usuwać! Konie są bardzo wrażliwe na dotyk, więc jeśli kąpiesz swojego rumaka zwróć uwagę na to, żeby delikatnie masować jego skórę i na początku kąpieli przyzwyczaić go do dotyku!

BĘDZIESZ TO JADŁ?
Konie, tak jak ludzie, mają swoje smakowe preferencje. Smak służy do tego, żeby rozpoznać, czy coś jest jadalne, czy nie. U koni smak jest szczególnie ważny dlatego, że zwierzę musi rozpoznać, czy dana roślina jest trująca, czy nie. Konie z reguły lubią słodki smak (kostki cukru to prawdziwy przysmak, prawda?) i smak kwaśny. Lepiej dać swojemu ulubieńcowi kwaśne jabłko lub marchewkę do przegryzienia, niż cukier, który w naturze jest koniom obcy!

To nie wszystko, co można wiedzieć o końskich zmysłach! Warto poszukać informacji w książkach, porozmawiać z trenerami lub… Poczytać nasze inne artykuły!

Źródło:
Poradnik dla hodowców J. Fedorski

  • Nowy w stadzie!

    Myślę, że każdy z Was wie jak trudne są pierwsze dni w nowym miejscu. Nowi ludzie, nowe za…
  • Świadoma jazda.

    Jak wygląda jazda konna wie każdy adept jeździectwa. Jednak sprawa wygląda troszkę inaczej…
  • Co masz w głowie?

    W stadninach czasem można usłyszeć zdanie: „Uważaj, ten koń ma trudny charakter!”. Często …
Załaduj więcej w psychika
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nowy w stadzie!

Myślę, że każdy z Was wie jak trudne są pierwsze dni w nowym miejscu. Nowi ludzie, nowe za…