Startowa Świat Lucky Porady instruktor Nowy regulamin odznak jeździeckich PZJ

Nowy regulamin odznak jeździeckich PZJ

5 min read
0
3
6,746

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowy Regulamin odznak jeździeckich PZJ. Pomimo, że to dopiero dziś już w sieci pojawiają się mity i legendy krążące na jego temat. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć Wam co się zmieniło, a co pozostaje bez zmian.

System odznak jeździeckich PZJ został wprowadzony 01.01.2004 roku, jego celem jest podniesienie jakości szkolenia, ustandaryzowanie wiedzy, oraz zwrócenie uwagi środowiska na zgodne z zasadami użytkowanie koni.

W poprzednich artykułach zajmowałam się poszczególnymi odznakami, artykuły znajdziecie tutaj: Brązowa , SrebrnaZłota dziś zajmiemy się tylko zmianami jaki wnosi nowy regulamin.
1. Pierwszą istotna zmiana pojawia się już na samym początku, a dotyczy komisji sędziowskiej. Nowy regulamin zakłada, że sędziowie mogą być ze sobą spokrewnieni, że mogą stacjonować w jednym ośrodku, jednak zaleca rotacje sędziów.
2. Kolejna zmiana to obniżenie wieku dzieci, które mogą przystąpić do egzaminu na brązową odznakę jeździecką PZJ z ośmiu na siedem lat.
3. Podczas egzaminu praktycznego w skokach przez przeszkody została zlikwidowana linia obowiązkowego zatrzymania. Egzaminator ma jednak prawo wydać polecenie , by zdający zatrzymał się w określonym miejscu.
4. Ostatnia istotna zmiana, o której jest najgłośniej to zmiana systemu przeprowadzenia części teoretycznej egzaminu, Która mówi, o odejściu od przepytywania z szerokiego zakresu podanych zestawów pytań, na rzecz rozmowy. Należy jednak pamiętać, że ta rozmowa dotyczy wiedzy z zakresu podanego w regulaminie, więc właśnie z tego co znajduje się w tych pytaniach. W regulaminie na samym początku podane są podręczniki jakie trzeba przyswoić ( przeczytać), a jest to:
• Zasady jazdy konnej – cz. 1,2 i 3
Lektury uzupełniające:
• Akademia jeździecka – Wacław Pruchniewicz, wyd. Akademia Jeździecka
• Nos do przodu – Gerd Heuschmann, wyd. Akademia Jeździecka
• Młody jeździec – Lucinda Green, wyd. Galaktyka – rekomendowane dla dzieci.
• Poradnik młodego jeźdźca – Isabelle von Neumann-Cosel, wyd. Galaktyka
• Jak nauczać jeździectwa. Podręcznik dla instruktorów i trenerów – praca zbiorowa. Wyd. Akademia Jeździecka. (teoria sportu – złota odznaka)
• Zestaw pytań na odznaki jeździeckie.

Radość, z którą często się potykam, dotycząca braku pytań na egzaminie według nowego regulaminu, jest nie do końca uzasadniona, ponieważ tak czy siak do egzaminu teoretycznego przygotować się trzeba. Nie wiem jak to wyglądało w innych częściach Polski jednak u nas na śląsku często ten egzamin teoretyczny właśnie był rozmową, nie suchym przepytywaniem, a egzaminatorzy dostosowywali trudność pytań do wieku zdającego. Dlatego mimo zmiany w regulaminie wszystkich zdających zachęcam do dobrego przygotowanie się z wiedzy teoretycznej, oraz zapoznania się z podanymi przez PZJ zestawami pytań.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…