Może na zawody?

3 min read
0
0
2,941

Zawody o co tu chodzi?
Przychodzi taki moment, gdy jeździsz już dość dobrze konno, ze zaczynasz myśleć o zawodach.
Dwie najbardziej popularne dyscypliny sportowe to ujeżdżenie i skoki. Wyboru najczęściej dokonujemy idąc za tłumem czyli za koleżankami, kolegami ze stajni. Ważne by realnie ocenić możliwości swoje i swojego konia, znaleźć osobę która pomoże Ci przygotować się do startu i wybrać właściwą drogę.
Mamy dwa rodzaje zawodów sportowych. Zawody szczebla towarzyskiego i regionalnego.
zawody towarzyskie – zawody najniższego szczebla, organizowane przez kluby jeździeckie, odbywają się zgodnie z regulaminem PZJ, propozycje można znaleźć na stronie okręgowego związku jeździeckiego. Aby wziąć udział należy posiadać; polisę ubezpieczeniową z zaznaczonym jeździectwem ( jest to sport ekstremalny) oraz zgodę od lekarza sportowego. Koń musi posiadać paszport z aktualnym szczepieniem. Szczepienie musi być wykonywane co pół roku.
zawody regionalne – zawody organizowane przez kluby jeździeckie, propozycje dostępne są na stronie wybranego związku jeździeckiego. Zawody są organizowane zgodnie z przepisami PZJ, na zawodach obowiązkowo jest pełna komisja sędziowska, karetka, kowal, weterynarz. Żeby wziąć udział w zmaganiach należy być zarejestrowanym w klubie sportowym . Gdy stajnia w której trenujesz nie ma zarejestrowanego klubu, można poszukać w okolicy, bądź zarejestrować się jako niezrzeszony. Jak to zrobić informacje można znaleźć na stronie każdego regionalnego związku jeździeckiego. Obecnie nie ma obowiązku posiadania brązowej odznaki do startu w zawodach.
Na początku każdego sezonu zimą lub wczesną wiosna wiele stajni organizuje parkury szkoleniowe. Jest to idealny moment by rozpocząć przygodę z zawodami. Parkury szkoleniowe mają luźniejszą atmosferę, nie obowiązuje strój galowy. Na ustawionym parkurze można ćwiczyć na pojedynczych przeszkodach, można przejechać cały parkur. Można poprawić elementy które nie wychodzą.

Załaduj więcej w sędzia
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

W szkółkach jeździeckich obserwuje coraz to młodsze dzieci, które rozpoczynają swoją przyg…