Może na zawody?

3 min read
0
0
421

Zawody o co tu chodzi?
Przychodzi taki moment, gdy jeździsz już dość dobrze konno, ze zaczynasz myśleć o zawodach.
Dwie najbardziej popularne dyscypliny sportowe to ujeżdżenie i skoki. Wyboru najczęściej dokonujemy idąc za tłumem czyli za koleżankami, kolegami ze stajni. Ważne by realnie ocenić możliwości swoje i swojego konia, znaleźć osobę która pomoże Ci przygotować się do startu i wybrać właściwą drogę.
Mamy dwa rodzaje zawodów sportowych. Zawody szczebla towarzyskiego i regionalnego.
zawody towarzyskie – zawody najniższego szczebla, organizowane przez kluby jeździeckie, odbywają się zgodnie z regulaminem PZJ, propozycje można znaleźć na stronie okręgowego związku jeździeckiego. Aby wziąć udział należy posiadać; polisę ubezpieczeniową z zaznaczonym jeździectwem ( jest to sport ekstremalny) oraz zgodę od lekarza sportowego. Koń musi posiadać paszport z aktualnym szczepieniem. Szczepienie musi być wykonywane co pół roku.
zawody regionalne – zawody organizowane przez kluby jeździeckie, propozycje dostępne są na stronie wybranego związku jeździeckiego. Zawody są organizowane zgodnie z przepisami PZJ, na zawodach obowiązkowo jest pełna komisja sędziowska, karetka, kowal, weterynarz. Żeby wziąć udział w zmaganiach należy być zarejestrowanym w klubie sportowym . Gdy stajnia w której trenujesz nie ma zarejestrowanego klubu, można poszukać w okolicy, bądź zarejestrować się jako niezrzeszony. Jak to zrobić informacje można znaleźć na stronie każdego regionalnego związku jeździeckiego. Obecnie nie ma obowiązku posiadania brązowej odznaki do startu w zawodach.
Na początku każdego sezonu zimą lub wczesną wiosna wiele stajni organizuje parkury szkoleniowe. Jest to idealny moment by rozpocząć przygodę z zawodami. Parkury szkoleniowe mają luźniejszą atmosferę, nie obowiązuje strój galowy. Na ustawionym parkurze można ćwiczyć na pojedynczych przeszkodach, można przejechać cały parkur. Można poprawić elementy które nie wychodzą.

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia
Załaduj więcej w sędzia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

W szkółkach jeździeckich obserwuje coraz to młodsze dzieci, które rozpoczynają swoją przyg…