Startowa Świat Lucky Porady sędzia Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

5 min read
0
5
13,078

W szkółkach jeździeckich obserwuje coraz to młodsze dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z jeździectwem. Trend, który obecnie pojawia się, myślę we wszystkich dziedzinach sportowych jest taki, że nie bawimy się rekreacyjnie, albo bawimy się jakiś czas, a gdy tylko dziecko wyrazi chęć na coś więcej, rodzic pcha go w sport. Często klienci zadają mi pytanie, w jakim wieku dziecko może rozpocząć starty na zawodach, dziś. spróbuje to w prosty sposób wyjaśnić. Każda dyscyplina ma swój regulamin, więc wszystko zależy od tego, co chce się jeździć.

Skoki przez przeszkody

Na wstępie wyjaśnię jeszcze jak kwalifikujemy kuce i małe konie. Minimalny wiek konia to 5 lat (konie 4-letnie mają prawo startu w konkursach o wysokości 20 cm niższej niż finał danej grupy, 10 cm -dla grupy A1)
Tabela przedstawia podział na grupy i warunki rozgrywania konkursów Grand Prix i konkursów finałowych w skokach przez przeszkody

W dyscyplinie skoki przez przeszkody rywalizacje na zawodach można rozpocząć w wieku 9 lat na kucach. Mamy następujący podział:
– zawodnicy 9-16 lat kuce
– zawodnicy 12-21 lat małe konie
– zawodnicy 11 -14 lat duże konie
Z tego zapisu w przepisach wynika, że 9-latek nie może startować na dużym koniu, natomiast dopuszczony będzie na kucu.
Dozwolona dzienna liczba startów to:
– zawodnicy od 9 do 11 lat włącznie 4 razy
– zawodnicy od 12 do 15 lat włącznie 6 razy
– zawodnicy od 16 lat bez ograniczeń
Aby wystartować w konkursach 110 cm należy mieć uprawnienia sportowe III stopnia i mieć minimum 11 lat. Aby uzyskać takie uprawnienia należy posiadać trzecią klasę sportową oraz przed sędzią kwalifikatorem przejechać konkurs z ocena stylu jeźdźca do 3,5 pkt karnego o następującej wysokości:
– grupa B – wys. – przeszkód 80 cm
– grupa C wys. Przeszkód 90 cm
– grupa D i E wysokość przeszkód 100 cm

Kinga K-D Photography

Ujeżdżenie

W dyscyplinie ujeżdżenia dzieci mogą rozpocząć swoje starty na kucach w wieku 9 lat tak samo, jak w skokach. Jest jednak kilka obostrzeń dotyczącej tych najmłodszych uczestników. Dzieci między 9 – 11 rokiem życia mogą startować maksymalnie 4 razy w ciągu dnia. Wiek konia, na którym startuje tzw. młodzik to minimum 6 lat. Dzieci jadące klasę L mogą mieć wpięte wypinacze. Dzieci między 12- 16 rokiem życia mogą startować maksymalnie 6 razy w ciągu dnia.

WKKW

Wymagany wiek zawodnika w dyscyplinie WKKW to 11 lat, obowiązuje następujący podział:
– 11 – 16 lat na kucach
– 12-21 lat na małych koniach
Zawodnicy między 11 a 15 rokiem życia włącznie mają prawo do startu maksymalnie na dwóch koniach. Zawodnicy od 16 do 18 roku mogą startować maksymalnie na 4 koniach, a między 18 a 21 rokiem życia włącznie na 6 koniach.
Opracowane na podstawie Regulaminu Rozgrywania Krajowych zawodów w kategorii dzieci i młodzieży z maja 2012 roku.

  • Jak czytać propozycje i na co zwrócić uwagę

    Propozycje zawodów znajdziecie na stronach wojewódzkich związków jeździeckich. Najczęściej…
  • Może na zawody?

    Zawody o co tu chodzi? Przychodzi taki moment, gdy jeździsz już dość dobrze konno, ze zacz…
  • Galopem po zwycięstwo

    W końcu zapadła decyzja! Jedziesz ze swoim koniem na zawody! Emocje sięgają zenitu! Czeka …
Załaduj więcej w sędzia
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak czytać propozycje i na co zwrócić uwagę

Propozycje zawodów znajdziecie na stronach wojewódzkich związków jeździeckich. Najczęściej…