Zanim kupisz konia

5 min read
0
4
10,432

CO NALEŻY ROZWAŻYĆ PRZED KUPNEM KONIA?
Koń żyje ponad 20 lat. Kupno konia to poważne zobowiązanie, podjęte na jakieś ćwierć wieku. Czy wiesz, co będziesz robić za 5, 10,15 lat? Twój koń nadal będzie żył i będzie potrzebował opieki i miłości. Nawet jeżeli nie kupisz źrebaka, tylko konia np. 10-letniego, masz w perspektywie kilkanaście lat ponoszenia wydatków na stajnię, wyżywienie, kowala, weterynarza.

CZY MASZ WYSTARCZAJĄCO DUŻO CZASU?
Przynajmniej co 2-3 dni musisz popracować z koniem, aby miał odpowiednią porcję ruchu i uczył się nowych rzeczy. Policz czas na:
– dojazd i powrót do stajni,
– wyczyszczenie i osiodłanie konia ( około 30 minut ),
– pracę z koniem ( około godziny ),
– rozsiodłanie, wyczyszczenie konia i konserwację sprzętu ( około 30 minut ).

Jeździectwo to nie hobby . To jest styl życia. Możesz mu poświęcać każdą wolną chwilę, a i tak będzie to za mało. Możesz uczyć się stale, a i tak nie będziesz wiedział wszystkiego.

CZY MASZ WIEDZĘ?
Mimo swoich rozmiarów koń jest zwierzęciem bardzo delikatnym. Przez:
– nadopiekuńczość ( np. nakrywanie konia derką, gdy jest ciepło )
– zaniedbanie ( np. pozostawienie konia na dworze przy silnym wietrze, gdy jest mokry ),
– brak wiedzy ( np. niereagowanie, gdy koń pokłada się w boksie i wykrzywia pysk w sposób podobny do ludzkiego uśmiechu ) można koniowi wyrządzić krzywdę.

Postawmy sprawę jasno. Ty możesz wybrać konia. Koń nie może wybrać właściciela. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu takich warunków do życia, jakie są mu niezbędne. Nikt nie wie wszystkiego. Cały czas trzeba się uczyć. Wiedzę o koniach możesz czerpać z:
– książek dla amatorów,
– prasy fachowej,
– podręczników dla hodowców koni,
– konsultacji z weterynarzem.

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO ZAKUPU KONIA?


Przeciwników tego pomysłu można zarazić pasją jeździecką przez wsadzenie ich podstępem na konia. Podstęp może polegać na poproszeniu, aby rozstępowali konia po jeździe. Im dziwniejszy powód wymyślisz, tym zaskoczenie będzie większe i podstęp się powiedzie.
Jeżeli przeciwnik nie da się zamienić w sojusznika, sprawa nie jest stracona. Musisz przygotować argumenty, których użyjesz w rozmowie.

UWAGA!
Przygotuj się na próby szantażu ze strony członków rodziny, którzy chcą coś zyskać na tym, że Ty będziesz MIEĆ KONIA. Może to być w zależności od Twojego wieku: średnia ocen na świadectwie, powieszenie karniszy, chowanie szklanki ze sztuczną szczęką itp. Ulegnij brutalnemu naciskowi. Spełnienie żądań znacząco poprawi Twoją pozycję przetargową.

 

źródło: Poradnik bez kantów, autor: Witold Wrotek

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…