Obserwując konie, ich zachowania i usposobienie wiele z nas ma wrażenie, że maść konia odzwierciedla jego charakter. Na podstawie obserwacji powstają różnego typu stereotypy jak ten, że kasztany są wrażliwe, lecz porywiste.
Hodowcy koni od lat interesują się maściami koni. Dla niektórych ras to wręcz konieczne by konie były prawidłowo umaszczone. Dobierając ogiera do klaczy także zwracają uwagę na to, jaki źrebak z połączenia tej dwójki może się urodzić. Obserwują już istniejące potomstwo i tym się kierują.
Trochę nauki
Maść i odmiany są określone przez ponad 11 genów. Dwa geny sterują 4 podstawowymi maściami; gniady, siwy, kary i kasztanowaty. Inne geny modyfikują ich odcienie, decydują o intensywności i jasności barwy, oraz o odmianach ich wielkości i położeniu.
Co istotne, te same geny, które decydują o kolorze sierści, odgrywają znaczącą rolę w innych procesach biologicznych wpływających na fizjologię, zachowania, neurologie i zdrowie zwierząt.
Nie tylko Amerykańscy naukowcy..
Niestety nie ma zbyt wiele badań, które łączą kolor sierści z innymi aspektami życia koni. Tylko w kilku badaniach zwrócono na to uwagę. Jedno z badań przeprowadzone przez Finn, J.L., Haase, B., Willet, C.E., van Rooy, D., Chew, T., Wade, C.M., Hamilton, N.A., and Velie, B.D. w 2015 roku. The relationship between coat colour phenotype and equine behavior: A pilot study. Applied Animal Behaviour Science pokazało, że w porównaniu do koni gniadych, kasztany były śmielsze i chętniej zbliżały się do nieznanych przedmiotów i zwierząt.
W innym badaniu przeprowadzonym na koniach islandzkich. Icelandic horses with the Silver coat colour show altered behaviour in a fear reaction przeprowadzone przez Brunberg, E, Gille, S, Mikko, S, Lindgren, G., & Keeling
w 2013 roku wykazano pewną prawdę, że siwe konie są nerwowe, trudne w obsłudze i mocno reagują na bodźce. Siwki były bardziej ostrożne w nowych sytacjach, jednym z wyjaśnień było to, że gen odpowiedzialny za siwy kolor, może powodować nieprawidłowości w oku i zaburzenia słuchu, więc ostrożne zachowanie może wynikać z tych problemów sensorycznych.
Ciemniejszy kolor sierści wiąże się z większą agresją i odpornością na stres w świecie zwierząt. Na przykład lwy z ciemniejszymi grzywami są bardziej agresywne.
A ty co myślisz?
Według mnie szukanie na siłę zależności między kolorem sierści a charakterem konia jest bez sensu, jednak ja nie wierzę także na wpływ znaku zodiaku na charakter człowieka. Jeżeli ktoś jednak w to wierzy myślę, że doszuka się wspólnych cech charakteru, jakie towarzyszą koniom o danej maści.