Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Nie wchodzę i już!

Nie wchodzę i już!

5 min read
0
4
4,607

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdarzyło Ci się podczas przejażdżki trafić na rzekę lub sadzawkę? Próbujesz zachęcić swojego konia, żeby ruszył śmiało w wodę, ale on się opiera. Dlaczego niektóre konie boją się wody?

WYGLĄDA PODEJRZANIE!
Niektóre konie bardzo trudno jest przekonać, żeby weszły do wody, nawet w upalny dzień. To dziwne, bo przecież w naturalnym środowisku woda to podstawa: daje ochłodzenie, a uciekający koń przeprawiając się przez wodę może UCIEC od drapieżników.
Winne całego zamieszania są OCZY konia, a dokładniej, ich rozstawienie. Kąt widzenia jest szeroki, ale uniemożliwia widzenie stereoskopowe. Co to znaczy?
U człowieka oczy osadzone są blisko siebie. Dzięki temu, nasz mózg przetwarza nakładające się obrazy z jednego i drugiego oka i możemy widzieć w trzech wymiarach: długości, wysokości i głębi. U koni z kolei oczy są osadzone zbyt daleko siebie, żeby obrazy z obojga oczu się nakładały. Nie DOSTRZEGAJĄ GŁĘBI, nie widzą więc, że ta wielka, czarna plama przed nimi to tylko staw!
Konie, które już kiedyś jednak weszły do wody, mogą się czuć w niej niepewnie. W naturze konie to zwierzęta UCIEKAJĄCE. Nie lubią zamkniętych przestrzeni. W wodzie ich ruchy są utrudnione, dlatego czują niepokój (psy na przykład nie mają problemu z wejściem do wody, dlatego, że są drapieżnikami)!

NIE ZMUSZAJ MNIE!
Jak pomóc Twojemu koniowi przezwyciężyć strach? Musi mieć do Ciebie zaufanie!
Przede wszystkim, NIE ZMUSZAJ GO! Jakakolwiek próba użycia siły spowoduje to, że koń przestanie Ci ufać i będzie się bał. Nie chcemy, żeby się bał!
Daj mu czas. To dla niego trudna próba, dlatego musisz zachować cierpliwość. Każdy, kto próbuje czegoś nowego trochę się obawia i potrzebuje czasu, żeby się przełamać! Skup się i obserwuj swojego konia, żeby dostrzec, czy czuje się coraz PEWNIEJ, czy raczej powoli wpada w PANIKĘ i lepiej przerwać naukę!

WEJDZIEMY RAZEM?
Warto postarać się o towarzystwo. Może masz kolegów lub koleżanki, którzy już oswajanie swoich koni z wodą mają za sobą? Zaproś ich na wspólną przejażdżkę. Niech jadą przed Tobą. Koń to zwierzę stadne. Gdy Twój rumak zobaczy, że inne konie wchodzą do wody bez problemu, może pójść za nimi!
Co, jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby Ci towarzyszyć? Możesz… Służyć przykładem i samemu wejść do wody. Twój pupil zobaczy, że to bezpieczne i nic mu nie grozi. Gdy się przyzwyczai do Ciebie w wodzie, spróbuj delikatnie go wprowadzić.

UWAGA! Zanim poprowadzisz swojego konia do wody, musi się on z nią oswoić. Możesz z nim chwilę postać na brzegu, niech NAPIJE się wody, DOTKNIE jej chrapami, oswoi się. To ważne! Musisz zrobić wszystko, żeby zmniejszyć ryzyko PANIKI u swojego konia! Nikt nie chce, żeby się przestraszył i stratował wszystkich dookoła!

autor: J. Budzowska

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Być jak królowa… królowa rodeo!

Która z nas nie chciałaby być królową? A kto powiedział, że nie można nią być? Wystarczy t…