Startowa wasze teksty Kupno konia, kilka najważniejszych pytań do sprzedawcy

Kupno konia, kilka najważniejszych pytań do sprzedawcy

3 min read
0
1
10,657

Gdy już nadejdzie ten czas, że zdecydujemy się na kupno własnego konia, przewertujemy wszystkie strony z ogłoszeniami i zjeździmy połowę kraju, aby znaleźć tego jedynego rumaka to znaczy, że jest duża szansa, że do końca już bardzo blisko :p. Okej mamy tego konia, przeszedł „VET CHECH”, na jeździe przeżyliśmy – kupujemy, ale o co zapytać, zanim zapłacimy i wsadzimy go do przyczepy? Kilka ważnych pytań, na które warto, a nawet trzeba znać odpowiedź.

1. Czy koń wcześniej chorował? Na co, ile razy i kiedy. Dowiemy się, czy nasz przyszły koń ma prawdziwe „końskie zdrowie”.

2. Co jadł do tej pory? Oczywiście mamy tu na myśli obecną dietę konia z przeciągu powiedzmy 1-2 miesięcy. Nie musimy wiedzieć co nasz 8-letni koń jadł przez 2880 dni 

3. Jak zachowuje się na padoku? Czy wychodził sam, czy w stadzie? Znając odpowiedz na to pytanie zaoszczędzimy kilku niepotrzebnym kopniakom kolegom na padoku.

4. Czy ma jakieś alergie lub, czy czegoś nie toleruje? Mimo że właściciele nie chcą czegoś ukryć mogą po prostu o tym zapomnieć, żeby nam to powiedzieć. Pamiętajmy, że ten koń był z nimi przez ostatni czas i dla nich, jak i dla pracowników jest oczywiste, że Pegaz/Siwy/Huragan (niepotrzebne skreślić) są uczuleni na gluten, dla nas to oczywiste może nie być 😉

5. Jak zachowuje się w transporcie? Informacja szczególnie ważna dla przewoźnika, żeby nie okazał się to ostatni nasz transport :p

6. Jak pod czas terenu się zachowuje? Czy ponosi oraz, czy chodzi jako czołowy?

7. Zawody i jego zachowanie na nich? Wyniki łatwo znaleźć wpisując w wyszukiwarce imię konia i zawodnika oraz kilka dotyczących tego tagów.

Dobrym rozwiązaniem jest nawiązać kontakt z trenerem, weterynarzem i kowalem konia, którzy do tej pory mieli styczność z nim, dowiemy się więcej szczegółów i zweryfikujmy informacje czy te udzielone nam od właścicieli są prawdziwe.

Wyżej wymienione punkty są mocno podstawowymi pytaniami, na jakie powinniśmy poznać, odpowiedzieć. Jeśli macie inne propozycje podzielcie się z nimi w komentarzach.

Urbaniec

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …