Startowa mity i legendy Jednorożec kontra pegaz

Jednorożec kontra pegaz

5 min read
0
8
8,509

NUMER JEDEN!
W kulturze konie zajmują szczególne miejsce. W różnych mitologiach są symbolem czystości, triumfu, siły, wolności, mądrości, władzy… Ludzie dodawali im różne nadnaturalne zdolności! Koń ze skrzydłami? Na pewno znacie Pegaza! Koń z rogiem na czole? Chodzi o Jednorożca! To chyba najbardziej znane wersje koni na świecie! Zastanawialiście się jednak, kto z nich jest KONIEM wszechczasów?
Jeśli macie wątpliwości, kogo wybrać, przeczytajcie nasz krótki ranking!
POCHODZENIE:
Pegaz: starożytna Grecja. Jak każda gwiazda, owiany jest legendami dotyczącymi jego narodzenia. Według jednej z nich wyłonił się z morskiej piany i jest potomkiem Posejdona. Inna wersja głosi, że gdy heros Perseusz zabił potworną Meduzę i odciął jej głowę, z jej krwi narodził się Pegaz.
Jednorożec: starożytne Indie. Pierwszy wizerunek Jednorożca pojawił się w dziele Indica, sporządzonego przez Greka Ktezjasza. Według niego ten mityczny stwór przypominał osła z wielkim rogiem na czole.
ZNAKI SZCZEGÓLNE
Pegaz: jego znakiem szczególnym są rozłożyste skrzydła, dzięki którym może latać. Jego sierść jest śnieżnobiała, podobnie jak kopyta, które pokryte są srebrem.
Jednorożec: to ogromny koń z wielkim rogiem na czole. Zazwyczaj bije od niego srebrna poświata. Jego sierść jest biała.
CHARAKTER
Pegaz: nieśmiały i łagodny. Umie rozpoznać, czy ktoś ma złe, czy dobre zamiary. Od nikczemnych ludzi stroni, a wobec szlachetnych jest nieśmiały i uległy. Niech Was jednak nie zmyli jego łagodność! Wściekły, może brutalnie zaatakować!
Jednorożec: dumny i nieufny. Typ samotnika, niechętnie objawia się ludziom. Jeśli ktoś go spotka, może być pewien, że jednorożec chciał być odnaleziony! Rana zadana rogiem tego mitycznego zwierzęcia nigdy się nie goi, dlatego lepiej go nie denerwować!
DLACZEGO WARTO GO ZNAĆ?
Pegaz: nosił Zeusowi grzmoty i błyskawice. Po jego śmierci Zeus stworzył gwiazdozbiór na jego cześć. Wierzono, że pióro ze skrzydła Pegaza, lub włos z jego ogona przynoszą szczęście!
Jednorożec: mają moc oczyszczania. Sproszkowany róg Jednorożca miał leczyć wszystkie choroby, natomiast łza tego zwierzęcia miała moc oczyszczenia z win. Nic dziwnego, że ludzie jeszcze w XIX wieku ludzie wierzyli w jego istnienie i wybierali się na jego poszukiwania.
KTO JEST GÓRĄ?
Kogo wolicie, Jednorożca, czy Pegaza? Każdy z nich jest ciekawym okazem… Ludzkiej wyobraźni! Nam trudno zdecydować, dlatego wybieramy oba mityczne stwory. Nawet, jeśli nie wierzycie w ich istnienie, czasem można poudawać, że są prawdziwe. W końcu, ludzka wyobraźnia nie zna granic!

  • Pegaz – skrzydlaty koń

    Pegaz – skrzydlaty rumak z legend i snów, ulubieniec bogów, przyjaciel Muz, który jednym u…
Załaduj więcej w mity i legendy
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Pegaz – skrzydlaty koń

Pegaz – skrzydlaty rumak z legend i snów, ulubieniec bogów, przyjaciel Muz, który jednym u…