Stajnia

6 min read
0
14
8,889

KOŃSKIE M3
Szukając stajni dla swojego konia, nieraz stajemy przed trudnym wyborem, zastanawiamy się, które miejsce będzie najlepsze. Chcemy przecież, żeby nasz pupil był szczęśliwy! Podejmując decyzje powinniśmy zwrócić uwagę na wiele rzeczy… Przedstawimy te najważniejsze!
PRAWIE JAK… NA ZEWNĄTRZ!
Pamiętaj, że stajnia nie jest naturalnym środowiskiem koni. Człowiek, chcąc wykorzystać walory tych zwierząt, musiał stworzyć miejsce, w którym będą mogły odpoczywać po ciężkiej pracy. Pierwsze stajnie nie były może zbyt wygodne, ale nasza wiedza w zakresie budowy stajni ewoluuje.
Pierwszą rzeczą, gdy budujemy, bądź szukamy stajni dla naszego konia, jest określenie naszych potrzeb. Zacznijmy od rodzaju stajni. Wyróżniamy trzy rodzaje:
Stanowiskowa – w stanowisku koń jest przywiązany głową przy żłobie. Obecnie odchodzi się już od ich używania. Wielkość stanowiska powinna być dostosowana do wielkości konia. Mają one sens tylko w przypadku koni pociągowych, które pracują przez większą część dnia, a w stanowisku jedynie odpoczywają w nocy.
Boksowa – obecnie najczęściej stosowana. Idealna dla koni sportowych, rekreacyjnych, ogierów i klaczy ze źrebakami. Dla koni niezwykle wygodna: umożliwia ruch, intymność, swobodę. Boksy nie powinny być mniejsze niż 3m x 4m. Dla klaczy źrebnych i ze źrebakami 4m x 4m.
Biegalnia- stajnia idealna dla młodzieży. Sposób chowu najbardziej zbliżony jest do naturalnych warunków. Konie biegają luzem w dużym pomieszczeniu, przywiązywane są tylko na czas posiłków.
Wentylacja! Dobry system wentylacyjny powinien być jednym z ważniejszych kryteriów wyboru stajni. Nie powinno być duszno, ani wilgotno! Należy też sprawdzić, czy nie ma przeciągów! Konie bardzo ich nie lubią!
NA CZYM STOIMY?
Podłoga może być betonowa, asfaltowa, z kostki brukowej, gliniana, kamienna itp. Należy zwrócić uwagę, czy nie jest śliska. W stajni powinno być odprowadzenie ścieków.
GDZIE SĄ PRZEKĄSKI?
Boksy powinny być wyposażone w stały żłób. Najlepiej, gdy jest do niego dostęp bezpośrednio z zewnątrz, dzięki temu nie będzie konieczne wchodzenie do środka boksu przy karmieniu. Koń powinien mieć stały dostęp do wody, w tym celu w boksie lub stanowisku powinno być zainstalowane poidło. Konie trzymane w stajniach karmi się głównie paszą suchą, co powoduje, że potrzebują one więcej wody. Poidło powinno być czyste i sprawne. Istotnym elementem jest także sól. Sól powinna być zawieszona w specjalnym pojemniku. Często w boksach montowane są różnego typu zabawki: lizawki bądź piłki. Dzięki nim konie spędzające sporą część dnia w stajni nie będą się nudziły!
ŁAZIENKA? CIASNA, ALE WŁASNA!
Wygodnym rozwiązaniem w stajni jest myjka. Powinna być szeroka, mieć szorstką podłogę, oraz możliwość przywiązania konia na dwóch uwiązach. W stajniach sportowych można spotkać solaria, niezwykle przydatne, szczególnie w zimie.
CZEGO SZUKASZ?
Szukając odpowiedniej stajni musisz najpierw określić czego potrzebujesz. Jeśli chcesz trenować i startować na zawodach, masz inne wymagania, niż ktoś, kto chce jeździć rekreacyjnie. Trudno znaleźć ośrodek, który będzie miał same plusy. Na pierwszym miejscu powinno być dobro konia! Najważniejsze, to zapewnić mu dostęp do wody, odpowiednią ilość paszy i ruch!

Załaduj więcej w dobrostan
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…