Startowa Świat Lucky Porady sędzia Jak czytać propozycje i na co zwrócić uwagę

Jak czytać propozycje i na co zwrócić uwagę

5 min read
0
0
3,649

Propozycje zawodów znajdziecie na stronach wojewódzkich związków jeździeckich. Najczęściej w zakładce – kalendarz. Pojawiają się tam około trzech tygodni przed planowanym terminem imprezy.
W propozycjach poza datą i miejscem rozgrywania zawodów znajdziecie takie informacje jak:
dane organizatora – czyli adres, warunki techniczne rozprężalni oraz parkuru. To bardzo ważne dzięki tej informacji wiecie czy jeździ się po trawie czy po piasku ( czy potrzebujecie np. hacele), dowiadujecie się jaki duży jest plac do jazdy.
osoby funkcyjne – na zawodach regionalnych obowiązkowo musi być pełny skład komisji sędziowskiej , na towarzyskich wystarczy dwójka sędziów. W tym miejscu także znajdziecie informacje kto jest lekarzem weterynarii zawodów, kowalem, oraz kto jest dyrektorem zawodów, czyli do kogo zgłaszać się w razie pojawienia się jakiegoś problemu. Będąc na zawodach dobrze te numery mieć zawsze przy sobie.
warunki uczestnictwa – informacja co każdy jeździec i jego koń muszą posiadać by zostali dopuszczeni do startu czyli np; ważne badania lekarskie, ubezpieczenie NNW, osoby niepełnoletnie zgodę rodziców, szczepienie konia.
informacje ogólne – cennik zawodów ( w jaki sposób ma przebiegać płatność i do kiedy), informacja od kiedy otwarte są stajnie( najczęściej jest to dzień przed zawodami w godzinach południowych), informacje jak przesyłać zgłoszenia i do kiedy, jakie nagrody można wygrać.

 

program zawodów – wyszczególnienie poszczególnych konkursów. Ważny jest podział na konkursy towarzyskie i regionalne. Tutaj też sprawdzicie czy organizator przewidział konkurs egzaminacyjny. Przy każdym konkursie znajduje się artykuł według którego jest on sędziowany. Numery artykułów można sprawdzić w przepisach dotyczących danej dyscypliny. Od tego roku jest  możliwość trzykrotnego startu w konkursach do klasy L włącznie. Zgodnie z zasadą lepiej się wykreślać niż dopisywać; lepiej zapisać się wcześniej dwa razy do danego konkursu i z drugiego startu zrezygnować niż zgłaszać chęć drugiego startu w trakcie trwania konkursu. Sędzia ustalając czas rozpoczęcia poszczególnych konkursów sugeruje się ilością zgłoszonych przejazdów. Gdy w trakcie trwania konkursu ich przybywa, wpływa to na opóźnienie rozpoczęcia się kolejnych konkursów.

kodeks postępowania z koniem – zbiór zasad jakie należy przestrzegać w pracy z koniem, łamanie ich może spowodować dyskwalifikacje z konkursu bądź całych zawodów przez komisje sędziowską.
Zawodnicy i trenerzy często bardzo pobieżnie czytają propozycje. Wynika z tego dużo nieprzyjemności dla nich samych jak i dla organizatora. Żeby uniknąć dodatkowego stresu warto poświęcić im trochę czasu. Mam nadzieje, że teraz będziecie wiedzieć na co w szczególności zwrócić uwagę

  • Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

    W szkółkach jeździeckich obserwuje coraz to młodsze dzieci, które rozpoczynają swoją przyg…
  • Może na zawody?

    Zawody o co tu chodzi? Przychodzi taki moment, gdy jeździsz już dość dobrze konno, ze zacz…
  • Galopem po zwycięstwo

    W końcu zapadła decyzja! Jedziesz ze swoim koniem na zawody! Emocje sięgają zenitu! Czeka …
Załaduj więcej w sędzia
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

W szkółkach jeździeckich obserwuje coraz to młodsze dzieci, które rozpoczynają swoją przyg…