Startowa Świat Lucky Porady instruktor Ćwiczenie na równowagę jeźdźca.

Ćwiczenie na równowagę jeźdźca.

4 min read
0
5
8,317

Równowaga jest bardzo ważnym elementem w jeździectwie. Zarówno u konia jak i jeźdźca. Zrównoważony koń (nie mówimy tutaj o aspekcie psychicznym) jest dużo lepszym partnerem do pracy, ponieważ dzięki temu łatwiej osiągnąć jego przepuszczalność.

Natomiast dobre wytrenowanie równowagi u jeźdźca ,sprawia iż łatwiej nam pracować w siodle, czujemy się pewniej (nie boimy się upadku, czy też tego, że koń się spłoszy) oraz ułatwia nam naukę skoków. Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń, które pomogą Wam “złapać” lepszą równowagę na koniu.
Już od pierwszych jazd na lonży, instruktor powinien dawać nam zadania polegające na zrównoważeniu jeźdźca. W momencie kiedy kłusujemy kładziemy ręce na biodra i staramy się anglezować bez trzymania się za wodze. Kiedy zaczyna nam to dobrze wychodzić, powtarzamy ćwiczenie w galopie. Pamiętajcie, że jak macie problem z tym zadaniem nigdy nie łapcie się za wodze, tylko za grzywę!

Kolejnym odpowiednim ćwiczeniem na zbalansowanie naszego ciała jest powolne anglezowanie w stępie (również bez trzymania za wodze, z rękami na biodrach). Dzięki temu uruchamiamy mięśnie, które utrzymują nasze ciało w równowadze.

Następny element jest już dla bardziej zaawansowanych jeźdźców. Polega ona na tym, że jeździmy na lonży w galopie przez drążek (ręce na biodrach) i staramy się podążać ciałem za koniem. Kiedy wychodzi nam to dobrze, drążek zamieniamy na kawaletkę i ćwiczymy na tej samej zasadzie co na drągu. Jest to ćwiczenie, które poprawi naszą równowagę w skoku i zwiększy prawdopodobieństwo, iż nie będziemy szarpać naszego konia.

Ostatnie zadanie, najtrudniejsze, jest podobne do poprzedniego. Możemy je robić tylko na doświadczonym koniu i pod okiem trenera (ogólnie zawsze lepiej jeździć pod okiem instruktora ;)). Najeżdżamy na szereg gimnastyczny (na stosunkowo luźnej wodzy) skok – wyskok, składający się z kilku małych krzyżaków. W trakcie pokonywania kombinacji całkowicie puszczamy wodze (oczywiście tak żeby nie spadły z szyi) i łapiemy się za biodra. Jeżeli takie ćwiczenie nie będzie Wam sprawiało problemu, to możecie być pewni że z Waszą równowagą wszystko jest w jak najlepszym porządku! 🙂
Powodzenia!

autor:Adam

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…