Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Jak być dobrym jeźdźcem?

Jak być dobrym jeźdźcem?

5 min read
0
8
4,666

Pytanie postawione w tytule jest bardzo ogólne? Aby na nie odpowiedzieć, trzeba na początku zastanowić się kim jest dobry jeździec?

                      Po pierwsze dobry jeździec nie koniecznie musi odnosić spektakularne rezultaty. Na to, żeby mieć wyniki składa się szereg innych dodatkowych czynników. Dlatego dla mnie dobry jeździec to osoba, która dba o potrzeby swojego wierzchowca i dokłada wszelkich starań aby rozwijać siebie i swojego partnera w zgodzie z jego psychicznymi i fizycznymi możliwościami. Dlatego na początek proponowałbym stworzyć sobie solidny fundament w postaci teorii. W tej chwili jest na rynku wiele ciekawych pozycji z których możemy zaczerpnąć podstawową wiedzę. Przy wyborze lektury kierowałbym się przede wszystkim osiągnięciami danego autora, a więc kogoś kto osiągnął sukces w pracy z końmi i zechciał się tym podzielić. Ważne aby w takiej książce znaleźć podstawowe informacje o fizjologii i psychice konia oraz o tym jak się z nim dogadać.
                      Po drugie znalezienie odpowiednich warunków, czyli stajni w której będziemy stacjonować. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy boksy są bezpieczne. Dobrze by było stacjonować w budynku z dużą ilością światła. Następnie musimy zadbać o wystarczająca ilość ruchu dla konia, w czym pomoże np. karuzela, padok, lonżownik, bieżnia. Bardzo ważne jest podłoże na placu treningowym. Im lepsze, tym mniejsze ryzyko kontuzji na treningu. Zdaję sobie sprawę z tego, iż w Polsce nie jest wiele stajni z tak dobrym wyposażeniem, ale pamiętajcie że zaangażowaniem i współpracą zawsze jesteście w stanie polepszyć warunki w stajni.
                      Po trzecie – trener. Dobry jest w stanie wyciągnąć z Was to co najlepsze, poprawić Wasze braki. Zły – może sprawić, iż Wasza kariera potoczy się w zupełnie innym kierunku niż marzyliście. Dlatego przed wyborem instruktora zaczerpnijcie jak najwięcej informacji na temat sposobu jego pracy, rezultatów oraz opinii poprzednich uczniów.
                      Na koniec pragnę Wam przypomnieć iż dobry jeździec to taki, który cały czas chce się rozwijać, nie “stoi w miejscu”. Dlatego warto jeździć na konsultacje, parkury szkoleniowe, zawody. To jest dla jeźdźca świetny sprawdzian na to czy praca którą wykonują przynosi pożądane rezultaty. Przy okazji konfrontujemy się z innymi zawodnikami i trenerami od których zawsze możemy coś podpatrzeć. I pamiętajcie, że to przede wszystkim WY jesteście odpowiedzialni za dobro Waszego konia i musicie o tym pamiętać na każdym etapie treningu oraz rozwoju konia!

autor: Adam

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…