Ile waży koń?

5 min read
0
2
34,748

Pytanie niby proste, jednak gdyby się w nie wgłębić to nie do końca. Konie, pomimo że reprezentują jedną rodzinę Equus caballus, czyli gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny koniowatych znacząco różnią się między sobą ze względu na rasę.

Najmniejszy i największy

Najmniejsze konie na świecie to falabella, ich wzrost nie przekracza 75 cm, a waga 40kg. Koniki tej rasy mogą być używane do ciągnięcia małych powozików lub wożenia dzieci, ponieważ mimo małej masy są bardzo silne. Największe i najcięższe konie na świecie to Shire horse. Są to konie zimnokrwiste, dorosłe osobniki osiągają wzrost od 1,8 do 2m w kłębie. Największy udokumentowany koń ważył 1500kg i mierzył 2,3 w kłębie. Ze względu na swoje gabaryty konie rasy Shire użytkowane są jako konie pociągowe, czasami można je spotkać także jako wierzchowce.

Jakie są standardy?

Przeciętna waga dorosłego konia używanego pod siodłem o wzroście między 1,6-1,7 to 500-600 kg. Konie zimnokrwiste pociągowe ważą ok 800kg. Waga nie zależy tylko od wzrostu i od rasy. wiadomo mięśnie są cięższe od tłuszczu, więc waga różni się także od sposobu użytkowania konia, koń w treningu z mocno rozbudowana masą mięśniową będzie cięższy, od który konia, który nie pracuje, jedynie spędza czas na pastwisku.

Jak sprawdzić ile waży mój koń?

To nie takie proste, rzadko kto dysponuje tak dużą wagą. Oczywiście można zapakować konia do przyczepy i pojechać na wagę samochodową najazdową. Znając masę własną przyczepy będzie można w łatwy sposób obliczyć ciężar konia.
Niektóre firmy produkujące paszę dla koni prowadzą specjalne, bezpłatne akcje informacyjne dla swoich klientów i nie tylko, przyjeżdżają i badają stan zdrowia konia. Ekipa przywozi ze sobą specjalną wagę i podczas badania koń także jest ważony. Właściciel otrzymuje wydruk i informacjami o ogólnym stanie zdrowia konia wraz z jego aktualną wagą. Badania takie wykonywane są cyklicznie, w ośrodku w którym pracuje takie akcje przeprowadzone były już kilka razy. Można kontrolować wagę swojego konia, jeżeli czegoś mu brakuje specjaliści z danej firmy podpowiadają jaką paszę dobrać.
Kolejnym ze sposobów o jakim słyszałam to policzenie wagi konia korzystając ze specjalnego wzoru. Obwód klatki piersiowej podnosi się do kwadratu, następnie mnoży przez długość tułowia i wynik dzieli przez 11900. Jedyne czego potrzebujesz to miękka taśma miernicza, oczywiście uzyskany wynik będzie w przybliżeniu.

Do oceny stanu zdrowia konia informacja o wadze jest zbędna, wystarczy przyjrzeć się ogólnemu stanu zdrowia zwierzaka. Weterynarz dobierając leki często ocenia konia na oko. Jeżeli macie możliwość fajnie skontaktować się z dostawcami pasz i popytać czy nie prowadzą akcji z ważeniem koni, jeśli tak to polecam zapisać się.

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…