Startowa Świat Lucky Porady sędzia Galopem po zwycięstwo

Galopem po zwycięstwo

9 min read
0
2
3,255

W końcu zapadła decyzja! Jedziesz ze swoim koniem na zawody! Emocje sięgają zenitu! Czeka Cię mnóstwo przygotowań: zgłoszenie swojego uczestnictwa, skompletowanie stroju, umówienie transportu… Na zawodach musisz skupić się na bezbłędnym i szybkim przejechaniu toru, a trzeba będzie jeszcze przygotować konia do przejazdu! Uff. Jak poradzić sobie na zawodach i nie zwariować? My Ci podpowiemy! W kilku punktach przedstawimy plan działania, który ułatwi Ci poruszanie się podczas turnieju.

ORIENTUJ SIĘ!
Czujesz, że Ty i Twój koń jesteście gotowi do przejazdu? To nie wszystko! Znajomość zasad rozgrywania zawodów, na które się wybierasz jest równie ważna! Proponujemy zapoznanie się z propozycjami zawodów, to ”zapis” wskazówek i zasad, na podstawie których będą rozgrywane konkursy. Jeśli samodzielnie podejmujesz decyzję o starcie, pamiętaj o oficjalnym zgłoszeniu siebie i konia do organizatora.
Dokładnie przeczytaj i przeanalizuj propozycje. Tam znajdziesz informacje dotyczące ośrodka, w którym będą odbywały się zawody, ponadto dowiesz się, na jakim podłożu będą startowały konie (to warto wiedzieć!) oraz ile wszystko może kosztować. W propozycjach podany jest również skład sędziowski, kolejność rozgrywania poszczególnych konkursów oraz, np. spis najbliższych hoteli. Uwierz, wcześniejsze zapoznanie się z wszystkimi obowiązującymi przepisami bardzo ułatwi Ci poruszanie się na miejscu!

ZRÓB LISTĘ!
Może Ci się wydawać, że o wszystkim będziesz pamiętać i nie potrzebujesz żadnej listy… Nic bardziej mylnego! Wyobraź sobie: spieszysz się w dniu wyjazdu, pojawia się stres i często można zapomnieć o najważniejszych rzeczach! Poniżej podajemy wzór listy, oczywiście możesz ją skorygować według własnego uznania:
– aktualne dokumenty zawodnika i konia,
– sprzęt do czyszczenia konia oraz rzędu jeździeckiego ,
– sprzęt jeździecki (ogłowie, najlepiej dwa, jedno zapasowe gdyby coś się popsuło, kompletne siodło, czapraki, najlepiej po jednym na każdy dzień zawodów. Jeśli używasz: dodatkowa podkładka pod siodło, derka, jeśli jest to okres jesienno-zimowy, hacele, jeśli starty odbywają się na trawie, ochraniacze, kalosze jeśli używasz),
– sprzęt stajenny ( żłób lub dwa jeśli koń będzie stał w stajni namiotowej, uwiązy, lonża, kantary minimum dwa ( może łatwo się zerwać), sprzęt do sprzątania po swoim koniu odchodów, widły),
– ubranie i sprzęt jeźdźca: kask, frak, koszula, bielizna, długie skarpety, plastron lub krawat, rękawiczki, bryczesy białe (najlepiej po jednej parze na każdy dzień zawodów – łatwo się brudzą :), buty, palcat i ostrogi – jeśli używasz. Warto zabrać kalosze i kurtkę przeciwdeszczową, pogoda na zawodach bywa bardzo zmienna.
– pasza – siano, słoma ( jeśli nie masz możliwości zabrać paszy objętościowej, zawsze możesz ją kupić na zawodach), owies lub musli, którym karmisz swojego konia, witaminy oraz elektrolity, jeśli przewidujesz, że będą upały.

W KONTAKCIE?
Jeśli startujesz pod okiem swojego trenera, sprawa wydaje się znacznie prostsza. On będzie wiedział wszystko. Jeśli jednak wybierasz się w pojedynkę, pamiętaj, żeby spisać najważniejsze numery telefonów podane w propozycjach: do lekarza weterynarii, który opiekuje się zawodami, do kowala zawodów oraz do biura zawodów.

MIEJ OBSTAWĘ!
Z kim jechać na zawody? Z trenerem obowiązkowo! Nawet, jeśli nie będzie prowadził Cię przez całe zawody, to potrzebny jest w momencie poznawania TORU PRZESZKÓD (jeśli bierzesz udział w skokach przez przeszkody), oraz ROZPRĘŻANIA konia. Odradzamy wybierać się samemu na zawody. Pomyśl również o pomocy luzaka! Musi być to osoba, do której masz zaufanie, oraz która zna się na koniach! Pomoże Ci PRZYGOTOWAĆ konia do startu i PRZYTRZYMA go, gdy będziesz poznawać tor parkuru.
Pamiętaj! Upewnij się, czy kierowca transportu jest poinformowany kiedy i o której godzinie ma zawieźć Cię i odebrać z zawodów!

MAM CIĘ NA OKU!
Na miejsce zawodów koniecznie trzeba dotrzeć minimum półtorej godziny przed rozpoczęciem konkursu. Pamiętaj, żeby „pokazać” się w biurze zawodów, okazać dokumenty swoje i konia, opłacić należności oraz upewnij się, co do poprawności zapisów na liście startowej. Sprawdź pod jakim numerem startujesz! Jeśli masz trochę czasu przed swoim przejazdem poobserwuj tych, którzy startują przed Tobą. Spróbuj podpatrzeć jak jadą inni zawodnicy, jakie stosują techniki i jakie błędy popełniają. Być może Tobie uda się ich uniknąć!

POSKROMIĆ NERWY
Stres będzie, ale to nie oznacza, że masz się go bać. Nerwy często potrafią być mobilizujące, jeśli nad nimi panujemy. Spróbuj przed zawodami pojechać na trening do innego ośrodka, zaproś grupę znajomych, puść głośno muzykę podczas jazdy. Przyzwyczaj siebie i konia do innych warunków niż te, które zazwyczaj panują u Ciebie w stajni i na treningu. Dzięki temu zmiana otoczenia na zawodach nie będzie już takim wstrząsem!

NIE PODDAWAJ SIĘ!
Trzymamy kciuki i życzymy samych udanych startów! Pamiętajcie, że porażki to też droga do sukcesu! Powodzenia!

Załaduj więcej w sędzia
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dzieciaki na zawodach – regulamin w pigułce

W szkółkach jeździeckich obserwuje coraz to młodsze dzieci, które rozpoczynają swoją przyg…