Ściółka

5 min read
0
2
2,887

JAK SOBIE POŚCIELESZ…
Trociny, czy słoma? Trudny wybór! Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników… Może warto podpytać znajomych koniarzy o doświadczenia? To dobry pomysł, ale co zrobić, gdy każdy radzi inaczej… Co stajnia to inna opinia! Najlepiej byłoby zapytać konie! Ciekawe, co by odpowiedziały? My spróbujemy Wam zaprezentować podstawowe za i przeciw trocin i słomy!
TROCINY? Z DOBREGO ŹRÓDŁA!
ZA: Trociny zdobywają coraz więcej zwolenników ze względu na łatwość ich przechowywania. Łatwiej jest też utrzymać czystość w boksie. Najlepiej stosować trociny pakowane w paczkach, posiadające certyfikat. Ich cena jest wyższa, ale łatwiej je składować i więcej oszczędzamy. Taka ściółka to jedno z najlepszych rozwiązań dla koni uczulonych na słomę i tak zwanych żarłoków, które zjadają całą ściółkę.
PRZECIW: Należy zwrócić uwagę, że nie każde trociny nadają się na ściółkę dla zwierząt! Kupowane w tartaku w większości przypadków są nieodpylone i zbyt drobne. Właściciele niektórych ośrodków zapominają lub nie wiedzą o tym i stosują pylące, zawierające zalążki pleśni i grzybów trociny, co w przyszłości może powodować u ich koni szereg chorób związanych z układem oddechowym.
MOŻE LEPIEJ TRADYCYJNIE?
ZA: Słoma była używana jako ściółka dla wszystkich zwierząt hodowlanych przez stulecia. Kwalifikuje się ją w zależności od zboża, z którego uprawy pochodzi. Najbardziej smaczna dla koni jest słoma owsiana. Obecnie można kupić słomę pakowaną, odpyloną, przechowywaną podobnie jak trociny. Zresztą, słoma to nie tylko ściółka! Zawiera błonnik, który jest niezwykle ważny dla układu pokarmowego konia. Obornik ze słomy może być stosowany jako nawóz, w przeciwieństwie do obornika z trocin.
PRZECIW: Podając słomę, należy zwracać uwagę, czy nie jest stęchła, zawilgocona lub zepsuta. Niestety, gromadzi się w niej kurz, dlatego nie jest odpowiednia dla koni alergicznych (jednak jest lepsza od złej jakości trocin). Ze słomy powstaje znacznie więcej obornika, trudnego do pozbycia się.
CO WYBRAĆ?
Wybór rodzaju ściółki zostaje w rękach właściciela ośrodka. To sprawa indywidualna, każdy ma inne wymagania. Nie należy zapominać o walorach słomy jako niezbędnego składnika diety. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim dobrem konia i zadać sobie pytanie: czy nasza ściółka dobrze chłonie wilgoć, zapewnia zajęcie podczas wielu godzin spędzanych w boksie, czy daje dużo ciepła i wygody? Jednym słowem, musi po prostu dawać komfort naszemu pupilowi!

Załaduj więcej w dobrostan
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…