Startowa Świat Lucky Artykuły Co dają nam obozy jeździeckie.

Co dają nam obozy jeździeckie.

7 min read
0
4
3,430

Zaczyna się okres ferii zimowych, co za tym idzie czas wyjazdów i obozów. Część z nas wyjeżdża wyszaleć się przy sportach zimowych, ale są też osoby, które jadą na zimowe obozy jeździeckie. Jak wybrać idealny obóz ten zimowy, ale również letni?

Sprecyzuj cele.

Chcesz, by obóz rozwijał Twoje umiejętności jeździeckie czy wystarczy Ci jedynie dobra zabawa? Chciałbyś nauczyć się nie tylko samej jazdy, ale również siodłania, oporządzania konia i wszelkich prac stajennych czy po jeździe wolisz odpocząć lub zajmować się innymi aktywnościami fizycznymi (pływanie, koszykówka lub coś innego)?

Jeśli na jakieś z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, powinniśmy szukać obozu, który ma to w swojej ofercie, ewentualnie dopytać. Nigdy nie powinniśmy jechać na obóz z myślą, a może coś takiego jednak jest, w większości przypadków jesteśmy zawiedzeni. Powinniśmy też skupić się na tym, czego oczekujemy od obozu.

Na przykład:

1. Chcemy wyszaleć się przy różnych sportach i zasmakować jazdy konnej, w takim wypadku powinniśmy szukać dla siebie obozu sportowego, który ma w swojej ofercie jazdę konną, ale również inne sporty takie jak kajakarstwo czy chociażby łucznictwo :)

2. Drugą możliwością jest obóz rekreacyjny, jest to obóz stworzony dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jazdą konną lub chcą zwyczajnie się pobawić, a przy okazji pojeździć konno. Na takich obozach najczęściej powtarzane są podstawy jazdy konnej oraz skoki przez małe przeszkody.

3. Oczywiście są też obozy dla osób, które oczekują solidnych treningów, na których mogą wprowadzić swoje jeździeckie umiejętności na zdecydowanie wyższy poziom. Są to obozy sportowe, na których treningi są na zdecydowanie wyższym poziomie niż na obozach rekreacyjnych, obozowicze ćwiczą przykładowe parkury i szlifują swoje umiejętności podczas skoków lub ujeżdżenia.
Na takich obozach bardzo często jest możliwość na koniec turnusu przystąpienia do egzaminu na odznakę jeździecką (brąz lub srebro) lub wzięcia udziału w obozowych zawodach.

Okej wiemy, jakie są obozy, ale jakie są korzyści z uczestnictwa w takim obozie?

Niezaprzeczalnie główną korzyścią jest świetna zabawa z osobami, które tak jak my uprawiają ten sport. Możemy być pewni, że nie zabraknie nam tematów do rozmów :D

Jeśli wybierzemy porządny obóz, na pewno podniesiemy swoje jeździeckie umiejętności.

Często znajomości, które nawiązaliśmy na obozie jeździeckim, przeradzają się w przyjaźnie, które trwają nawet latami!

A co zabrać na taki obóz? W internecie są świetne listy, które warto wydrukować i zaznaczać sobie co już zabraliśmy do walizki, oto kilka rzeczy, o których nie powinniśmy zapomnieć:

1. Co najmniej 2 pary butów, jeździeckie oraz ,,cywilne, najlepiej zabrać ze sobą dwie opcje butów jeździeckich: sztyblety oraz w razie deszczu kalosze

2. Czapsy (można pominąć, jeśli posiada się oficerki)

3. Wysokie skarpety jeździeckie, sprawdzą się do butów oraz w gorące dni.

4. Dwie pary bryczesów, nie musicie obu używać, ale zawsze warto mieć jakąś ,,w zapasie w razie nieszczęśliwego wypadku.

6. Co najmniej jedne zwykłe spodnie.

7. Koszulki z krótkim rękawem, najlepiej jedną na każdy dzień, lubią się brudzić.

8. Co najmniej jedną koszulkę z długim rękawem w razie chłodniejszych dni
ciepły sweter lub bluzę na rześkie wieczory i poranki

9. Kurtkę nieprzemakalną (softshell), idealna kurtka w razie gorszej pogody, która nie będzie straszyć szeleszczeniem koni.

10. Czapkę z daszkiem/kapelusz, aby chronić głowę przed słońcem

11. Toczek lub kask jeździecki najlepiej taki z dobrą cyrkulacją powietrza.

12. Letnie rękawiczki jeździeckie, najlepiej dwie pary.

13. Bacik nie zawsze musi być potrzebny, ale warto zabrać go w razie czego ze sobą.

A czy Wy drodzy czytelnicy byliście kiedyś na obozie jeździeckim, takim letnim lub zimowym? Macie jakieś rady dla osób, które jadą pierwszy raz?

autor: Eliza

Załaduj więcej w Artykuły
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…