Właściciel konia ma obowiązek zapewnić mu godny byt. Poza decyzjami odnośnie utrzymania, karmienia, użytkowania konia dochodzi jeszcze decyzja dotycząca szczepienia zwierzęcia. W tym miejscu pojawia się pytania szczepić czy nie szczepić, jak szczepić to na co i kiedy. W dzisiejszym artykule postaram się Wam trochę przybliżyć to zagadnienia.
Temat szczepionek jest jednym z najbardziej gorących tematów ostatnich kilku lat. Szczepienia maja swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników, mowa tu akurat o szczepieniach dzieci, jednak czy tylko? Ostatnio w sieci można znaleźć teorie odnośnie szczepionek także dla koni, ostatnio przeczytałam rewelacje, że to właśnie szczepionki spowodowały śmierć kilku bardzo cennych klaczy w Janowie. Nie wiem, nie było mnie tam w tedy, jednak bardzo mało prawdopodobne. Szczepienia jak wszystkie leki na świecie maja skutki uboczne, jednak należy zestawić zawsze plusy i minusy podania szczepienia, plusów uwierzcie jest znacznie więcej.
Grypa
Najczęściej wykonywane szczepienie, z pewnością przyczyna jest fakt, że dla osób startujących w zawodach to szczepienie jest obowiązkowe.
Wirusy grypy ciągle ewoluują dlatego konieczna jest ciągła aktualizacja szczepionek przeciw grypie, żeby te podawane potrafiły zwalczać obecnie panujące wirusy. U koni jak u ludzi istnieje także sezonowość zachorowań dlatego zaleca się przyjmowania szczepionki w okolicach marca i września.
Aby zbudować dobrą odporność zwierzęcia należy wykonać szczepienie bazowe. Pierwsze szczepienie można podać źrebakowi już w czwartym miesiącu życia, jeżeli koń nie został zaszczepiony w wieku źrebięcym to nic nie szkodzi, pierwsze szczepienie można wykonać w dowolnym momencie życia, o ile stan zwierzęcia na to zezwala. Drugie szczepienie należy wykonać nie wcześniej niż 21 dni od pierwszego i nie później niż 92 dni. Szczepienie działa przez okres 12 miesięcy, więc z taką częstotliwością można w przyszłości je powtarzać. Jednak gdy koń wyjeżdża na zawody musi być szczepiony co pól roku, tak mówią przepisy weterynaryjne w naszym kraju.
Co w przypadku gdy mój koń był szczepiony raz w roku, a teraz chce zacząć startować?
To pytanie pojawia się bardzo często. Odpowiedź można znaleźć w przepisach weterynaryjnych. Konie z prawidłowym szczepieniem bazowym, oraz z prawidłowymi szczepieniami przypominającymi, gdy rozpoczynają starty w zawodach rozpoczynają szczepienie przypominające co sześć miesięcy, z możliwością przekroczenia terminu do 21 dni.
Tężec
Szczepionki przeciw tężcowi mogą być podawane jako szczepionki jedno komponentowe, lub jako takie w kombinacji z wirusem grypy. Tak jak przy grypie, szczepienie powinno się zacząć od szczepienia bazowego i następnie przypominającego co dwa lata. Tężec jest niebezpieczny, a w związku ze sposobem utrzymywania, konie są w grupie ryzyka.
Herpeswirus koński
Szczepienie są bezwarunkowe dla wszystkich stadnin prowadzących hodowlę koni. Wirus ten może powodować poronienie u zarażonych klaczy, wywołuje także zapalenie nosa i płuc.
Wścieklizna
Obowiązkowe szczepienie u psów i kotów a co z końmi? U koni to szczepienie nie jest obowiązkowe, a zalecane. Trzeba pamiętać, że wścieklizna jest śmiertelna, dla zwierząt nie ma możliwości leczenia. Warto szczepić konie szczególnie te które dużo czasu spędzają na pastwiskach. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane gdy źrebak ma 6 miesięcy, kolejne w odstępie 1-2 lat.