Startowa Świat Lucky Porady porady Lucky Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

Jak znaleźć idealny pensjonat dla konia?

7 min read
0
2
3,845

Znaleźć dobry pensjonat, szczególnie gdy ktoś jest „nowy” w świecie jeździeckim jest bardzo trudne. Często ufamy właścicielowi ośrodka, który opowiada nam o zaletach swojej stajni. W dzisiejszym artykule postaram się podpowiedzieć Wam, na co zwrócić uwagę, o co zapytać, a co powinno wzbudzić Wasze podejrzenia.

Na samym początku najlepiej wypisać sobie na kartce co jest dla Was ważne, co byłoby fajnie, gdyby było, a co jest mniej istotne. Wasz wybór będzie w dużej mierze uzależniony od tego, jak planujecie użytkować swojego konia. Jeżeli chcecie jeździć sportowo, chociażby na poziomie amatorskim hala to podstawa. Jeżeli nie ma hali trudno jest trenować między listopadem a kwietniem. Oczywiście można dogadać się z innym ośrodkiem i wozić tam konia na treningi. Tylko czy to się opłaca jak policzy się wszystkie koszty?
To, co Was powinno interesować oglądając ośrodek, który miałby stać się domem dla Waszego pupila to:
– stajnia-z czego jest wykonana, jak duże są boksy, jaki jest system sprzątania, jak jest wykonana podłoga w boksach, czym jest ścielona, czy są automatyczne poidła, jak jest system karmienia,
– plac do jazdy – czy jest plac do jazdy, jakie jest podłoże na tym placu, jaki jest duży
– pastwiska – ile jest pastwisk, czym są ogrodzone, czy wszystkie konie wychodzą razem na pastwisko, jak dużo czasu konie spędzają na pastwisku, czy konie wypuszczane są, gdy pada, czy podawane jest siano na pastwisko, gdy jest mało trawy, czy konie mają wodę na pastwisku, czy stajenni zakładają derki, czy zakładają ochraniacze
– hala – z czego jest zrobiona, jaka jest duża, z czego jest wykonane podłoże.
– dodatkowa infrastruktura – czy jest lądownik, karuzela, siodlarnia, czy pomieszczenia socjalne są ogrzewane, czy jest możliwość korzystania z aneksu kuchennego, czy jest czysto, czy cały ośrodek jest bezpieczny.

Jak widać tych pytań, które powinny się pojawić jest bardzo dużo. Wiadomym jest także, że każdy ośrodek, do którego przychodzimy z koniem jest ośrodkiem już funkcjonującym, czyli ma jakiś schemat działania. Należy się zorientować, kiedy można jeździć. Często są z góry narzucone godziny, kiedy pracuje rekreacja, kiedy inni użytkownicy mają swoje treningi.
Obojętnie jaki macie budżet podstawą jest by koń miał zapewnione wyżywienie takie, jakie potrzebuje więc owies 3 razy dziennie i siano, żeby miał czysto w boksie, dostęp do wody pitnej i zapewniony codzienny ruch.
Oglądając ośrodek należy zwrócić uwagę na czystość, to podstawa satysfakcji Waszej i waszego konia. Przejdźcie się po stajni, pozaglądajcie do każdego boksu, można przyjechać nawet dwa razy, drug raz bez zapowiedzi. Poproście by pokazano Wam stodołę przyjrzyjcie się zapasom, czy są należycie przechowywane, czy nie ma zapachu pleśni. Kolejna rzecz, jaka powinna przykuć Waszą uwagę to jak wyglądają konie stojące w tej stajni, czy są Chudę, czy wyglądają dobrze, czy mają ładną sierść, bo to też zależy od prawidłowego żywienia.
Wiadome jest, że im lepszy pensjonat, tym wyższy jego koszt. Jeżeli Wasz budżet jest ograniczony, zapewne będziecie musieli z czegoś zrezygnować. Jednak podstawowa zasada jest taka, że koń ma mieć zapewnione godne warunki życia, a dopiero w drugiej kolejność znaczenia mają udogodnienia do jazdy bądź lepsze warunki dla Was. Oprócz czystości i wyżywienia bardzo ważny dla konia jest ruch, gdy Was nie ma, czyli pastwisko bądź karuzela.
Jeżeli widzicie, że jest brudno, ciemno, i wilgotno w stajni od razu uciekajcie. Nie ma co wierzyć, że to taki zbieg okoliczności. Jeżeli konie stojące w pensjonacie są chude i wydają się osowiałe, uciekajcie.
Wiem dobrze jak trudno znaleźć dobry pensjonat. Zadko, tak jest, że wszystko będzie Wam pasować, ważne by wszystko pasowało Waszemu koniowi.

  • Czy koń może mieszkać sam?

    Konie jak wiadomo to zwierzęta stadne. Towarzystwa innych koni potrzebują tak samo do życi…
  • Mamo chce na konie

    Czasami tak jest, że rodzice nie podzielają naszych pasji. Nie wspierają nas, są przeciwni…
  • Stajenny flirt

    Każdy z nas  właścicieli chce stworzyć swojemu koniowi najlepsze z możliwych warunków…
Załaduj więcej w porady Lucky
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…