Startowa Hipologia Rasy Poznajcie amerykańskie konie miniaturowe

Poznajcie amerykańskie konie miniaturowe

8 min read
0
4
12,445

Jaka pierwsza myśl przychodzi do głowy, gdy patrzy się na ich zdjęcia? Słodziutkie, małe stworzenia, wielkości psa! Ale Amerykańskie Konie Miniaturowe tylko z pozoru wyglądają na zabawki. Są łagodne, lecz mają ogromną siłę. Jest na nie miło patrzeć, bo to zabawne i inteligentne małe konie z charakterem. Na granicy łączącej Haute-Garonne i Gers w południowo-zachodniej Francji jest ich mini hodowla: „Minis du Nobel”. Jej właścicielką jest Laurence LEBON, która chętnie opowiada „Lucky Horse Magazine” o swojej końskiej jedenastoosobowej rodzinie :).

Przyjrzyjmy się jej i my:

Golden to głowa rodziny, czyli ogier.

Venus to pięcioletnia klacz i czarna perła stada. Wyjątkowo łagodna i potulna, zakochuje się w niej każdy, kto na nią spojrzy.

Następnie są cztery klacze rozpłodowe, nie mniej kochane.
– Tinsel (trzynastoletnia klacz maści biało-szarej)
– Velvet (siedmioletnia klacz maści czarnej)
– Serena (ośmioletnia klacz maści szarej)
– Loco (dziewięcioletnia klacz maści szarej) czeka na źrebaka, który ma przyjść na świat w marcu 2014 :).

A także trzy rozkoszne źrebaki:
– Dentelle (urodzona w marcu 2013 – córka Sereny)
– Linky Toy (urodzony pod koniec sierpnia 2013 – syn Tinsel)
– Deejee (urodzony pod koniec sierpnia 2013 – syn Velvet)

Są też dwuletnie źrebaki: Bulle i Boléro (Bulle zdobył nawet nagrodę na zawodach Models and Looks)

Ale co to takiego w ogóle te Miniaturki?

Jakie są, co je charakteryzuje i do czego się nadają? Ale od początku – Amerykańskie Konie Miniaturowe (AKM) to pochodząca ze Stanów Zjednoczonych rasa koni, które nie powinny przekraczać 89 centymetrów w kłębie. To po prostu mniejsza wersja normalnego konia. W tej rasie po urodzie bardzo łatwo rozróżnić klacze i ogiery :). Łeb tych kucyków musi być proporcjonalny do reszty ciała i mieć wydatne oczy. Odległość pomiędzy oczami i nosem jest krótka, a nozdrza szerokie. AKM występują we wszystkich umaszczeniach i choć nie można na nich jeździć (oprócz bardzo małych dzieci), to dzięki ich muskulaturze mogą dużo pracować. Zaprzęga się je do małych wózków i są tak silne, że mogą pociągnąć za sobą równowartość dwóch i pół swojej wagi.
Konie, które sprawiają przyjemność

Laurence Lebon nie ogranicza się tylko do hodowli Miniaturek. Okazuje się, że te konie świetnie nadają się do hipoterapii. Lebon kształciła się we Francuskim Instytucie Zooterapii, a teraz razem ze swoimi konikami oferuje zajęcia terapeutyczne osobom, które cierpią na różne zaburzenia (fizyczne, psychiczne, emocjonalne). Miniaturki ze swoimi delikatnymi charakterami stymulują, motywują i uspokajają… a także leczą! Sekret powodzenia farmy? – Pacjenci mogą zaopiekować się tymi uroczymi stworzeniami, co pomaga im w odwróceniu uwagi od ich problemów – mówi Laurence. Miniaturki wyzwalają tylko czułe i dobre uczucia.

Uwaga: MAŁY nie oznacza ZABAWKA!

Ta rasa kuców jest łagodna, przyjacielska i łatwo się przywiązuje. Tak! Jednak trzeba pamiętać, że to koń, a nie królik czy kot! I absolutnie nie ma mowy, aby trzymać je w domu, czy nie wpaść na szalony pomysł i mieć go w swoim pokoju. Nie można też zostawiać ich samych z małymi dziećmi, bo to nadal tylko zwierzęta, nie maskotki! Amerykańskie Miniaturki mają takie same potrzeby jak ich więksi kuzyni. Po pierwsze potrzebują miejsca, przynajmniej 2000 metrów kwadratowych, by móc się do woli wybiegać! Są silne i lepiej znoszą niższe temperatury niż gorące lata, ale bez względu na to uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Wymagają sprzętu przystosowanego do ich rozmiarów. Ale ich pożywienie nie różni się od innych koni – trawa, siano, specjalna pasza. Kowal natomiast jest im niepotrzebny, bo nie istnieją podkowy w ich rozmiarze, a poza tym ich kopyta nie są pod nie odpowiednio zrogowaciałe.

Farma „Minis du Nobel” to wspaniałe miejsce. Jeśli chcesz je poznać lepiej wejdź na stronę Laurence LEBON www.lesminisdunobel.com/ albo odwiedź stronę organizacji zajmującej się Amerykańskimi Miniaturkami – AMHA www.amha.org

Ciekawostki:
Bardzo modna rasa w USA, teraz rozprzestrzenia się na Europę.

Tą rasę wyhodowano, krzyżując kuce szetlandzkie z końmi orientalnymi, a do hodowli przeznaczano zwierzęta o jak najniższym wzroście i nieprzeciętnej elegancji.

W 1970 roku powstała księga stadna, a 8 lat później – związek hodowlany.

  • American Quarter Horse.

    Są to najpopularniejsze konie w Stanach Zjednoczonych a jednocześnie najliczniejsza rasa k…
  • Konie czystej krwi arabskiej.

    Historia Rasa ta jest uważana za najstarszą hodowaną obecnie rasę koni. Pojawiła się ona m…
  • Konie andaluzyjskie.

    Historia Jest to jedna z najstarszych ras koni. Andaluzy wywodzą się z terenów Półwyspu Ib…
Załaduj więcej w Rasy
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

American Quarter Horse.

Są to najpopularniejsze konie w Stanach Zjednoczonych a jednocześnie najliczniejsza rasa k…