Startowa Hipologia dobrostan Kolka, czyli zmora każdego koniarza…

Kolka, czyli zmora każdego koniarza…

5 min read
0
3
3,676

Kolka, tą nazwą określa się każdy ostry ból brzucha konia. Przyczyn może być wiele, niektóre są łagodne, niektóre zagrażające życiu. Dlaczego każdy właściciel konia boi się kolki? Ponieważ ciężko jest odróżnić atak łagodny od śmiertelnego.

Jakie są główne przyczyny kolki?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wziąć pod uwagę budowę układu pokarmowego konia. Budowa konia sprawia, że może dojść do przemieszczeń jelita.
Zatkanie jelit – jelita zostają zatkane niestrawiony pokarm. Narażone są na to konie dostające złej jakości paszę objętościową; konie głodujące i młode, które połykają obce, niejadalne przedmioty; konie z wadami uzębienia, gdyż nie mogą odpowiednio rozdrobnić pokarmu.
Wzdęcie – nagromadzenie gazów w układzie pokarmowym, powodujące
ból.
Kolka kurczowa – spowodowana jest nagłymi skurczami jelit, na szczęście przebiega szybko, a organizm dobrze reaguje na leczenie.
Skręt jelit – gdy część jelita ulegnie zapętleniu. W tym przypadku konieczna jest natychmiastowa operacja.
Zapalenie jelit – jest to zapalenie jelita cienkiego lub grubego, oba przypadki są groźne i wymagają interwencji weterynarza.
Zapalenie otrzewnej – jest spowodowane pęknięciem jakiejkolwiek części przewodu pokarmowego. Wywołane to jest zazwyczaj spożyciem zbyt dużej ilości paszy. Niestety, kończy się śmiercią w ciągu kilku godzin.

Objawy i zapobieganie

Znamy już przyczyny i konsekwencje kolki, wiemy, że może ich być naprawdę wiele, niektóre są bardzo poważne. Na szczęście objawy kolki są bardzo wyraźne i ciężko ich nie zauważyć.
Jeśli Twój koń cały czas kładzie się i wstaje, zaczyna się gwałtownie tarzać, przy tym kopiąc się po brzuchu, nie lekceważ tego! Jest to główny objaw kolki. Kolejnym jest nieoddawanie lub rzadkie oddawanie kału i brak apetytu. Dodatkowo apatia, gryzienie się w boki, szybkie tętno i poty. Wszystko to wskazuje niemalże na pewną kolkę, im szybciej wezwiesz pomoc weterynarza tym lepiej! Do czasu jego przybycia nie pozwól podopiecznemu kłaść się, najlepiej chodzić z nim na uwiązie po np. wybiegu.
Kolka może wystąpić bez żadnej przyczyny, ale warto jednak stosować się do niektórych wskazówek.
• unikanie nagłych zmian diety
• podawanie dobrej jakości pokarmu, absolutnie zapleśniałego!
• dostęp do świeżej wody
• zapewnić około 40 min przerwy pomiędzy karmieniem, a ruchem
• zapewnić regularny ruch
Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam temat kolki i dzięki temu, będziecie wiedzieli jak zareagować oraz jak rozpoznać ją u swoich wierzchowców!
Jeszcze na koniec mam dla Was ciekawostkę! Ze względu na skomplikowaną budowę układu pokarmowego koń nie może wymiotować, co jest naturalne u kotów i psów. Wymioty u konia świadczą o pęknięciu ściany żołądka.
Autor J. Kistowska

Załaduj więcej w dobrostan
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…