Jak ruszyć koniem?

3 min read
0
2
9,228

Jak ruszyć koniem? Dla części z Was którzy jeżdżą na koniach pobudliwych, lubiących ruch to pytanie jest pewnie niezrozumiałe. Wy byście za pewne zapytali jak zatrzymać konia?, chociaż by po to by zrobić sobie strzemiona lub dopiąć popręg. Jednak mamy sporą grupę koni, która wiele by oddała by zamiast pracować, całą jazdę przestać w środku ujeżdżalni. Ruszyć takiego leniwego, a zarazem sprytnego konia wcale nie jest tak łatwo.

Aby ruszyć koniem:

• usiądź na nim prawidłowo,
• przyłóż łydki do konia,
• zrób ruch biodrami wypychający do przodu.
To powinno wystarczyć, aby ujeżdżony koń ruszył stępem.
Termin przyłóż łydki oznacza napięcie mięśni łydek.

Jeżeli koń nie rusza warto w pierwszej kolejności zastanowić się co JA robię źle, zanim zdzieli się go palcatem. Często popełnianym błędem jest pochylanie się, gdy pochylicie się do przodu, niemożliwe staje się wypchnięcie biodrami,łydka ucieka za bardzo do tyłu, dodatkowo traci się kontakt na wodzy co także nie ułatwia zadania. Kolejnym często popełnianym błędem jest trzymanie łydek za bardzo z przodu, często aż na łopatce konia. Czyli gdy koń nie reaguje na pomoce, w pierwszej kolejności popraw swój dosiad i spróbuj raz jeszcze, tym razem prawidłowo ruszyć.
Może się okazać, że to nie Wasza wina tylko konia, w tedy należy wesprzeć działanie łydki palcatem, często raz „jasno postawiona sprawa” przez jeźdźca rozwiązuje problem do końca jazdy.

Anegdota

Konie są sprytne. Byłem świadkiem, jak klacz po daniu prawidłowych pomocy do ruszenia… jechała do tyłu. Początkujący jeździec zdeprymowany takim obrotem sprawy przez chwilę dawał jej spokój. A jej o to chodziło. Inne konie chodzą, a ona stoi. Receptą na ruszenie pomysłową kobyłą do przodu było, oprócz prawidłowych pomocy, położenie palcata na zadzie i krzyknięcie Dalej!

źródło: Poradnik bez kantów, autor: Witold Wrotek

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…