Startowa Świat Lucky Porady instruktor Galopować brzmi prosto

Galopować brzmi prosto

6 min read
0
2
12,436

Każdy, kto zaczyna uczęszczać na zajęcia jazdy konnej, marzy o momencie, w którym będzie mógł zagalopować. To moment wyczekiwany przez wszystkich. Widok galopującego konia jest wspaniały. Wszyscy wokół mówią, że nauka galopu jest prosta, to zachęca jeszcze bardziej. Nadchodzi w końcu ten moment i ….. i okazuje się, że to jednak nie takie proste i przyjemne.

No to ruszamy

i? I nic. Koń dalej kłusuje. Jeździec dostaje jasny przekaz od instruktora. Usiądź, łydka wewnętrzna na popręg, zewnętrzna do tyłu i ruszasz. Najczęściej jednak gdy się usiądzie i zacznie ustawiać nogi to cały dosiad się rozpada, bo koń przyśpiesza a wiadomo trudno się siedzi w ćwiczebnym w wyciągniętym kłusie przez dłuższą chwilę, szczególnie gdy rozpoczyna się dopiero swoją przygodę z końmi. Najczęściej popełniane błędy w momencie zagalopowania, to;
– jeździec siada, próbuje ustawić nogi, koń domyśla się co się będzie działo więc przyśpiesza. Cały dosiad się rozpada, łydka ucieka do przodu. Jeździec siada na tylny łęk. W takiej pozycji nie da się zagalopować, więc lepiej przejść do kłusa anglezowanego zwolnić konia i poprawić ciało,
– w chwili zagalopowania jeździec chcąc złapać lepszą przyczepność łapie się kolanem unosząc je. Podnosząc kolano nawet o dwa centymetry, zaczyna brakować tych dwóch centymetrów do strzemienia, momentalnie noga wylatuje z niego, co skutkuje utratą równowagi. Ważne, by utrzymywać stały kontakt stopy ze strzemieniem.
W szkółkach często konie bardzo dobrze reagują na głos, przy pierwszych zagalopowaniach dobrze jak pomoże instruktor. Jest to mniejszy stres dla jeźdźca i dla konia, który przy takich pierwszych próbach zagalopowania często dostaje wędzidłem po zębach.

Dziwny ruch

Z boku wyglądało super, koń ruszył i co? Dziwne uczucie. Koń biegnie szybciej, dziwnie się buja, pojawia się wrażenie braku kontroli, a to nie jest przyjemne. Galop w pełnym siadzie jest trudny do wysiedzenia. Biodra pracują do przodu i do tyłu. Ważne, by nie pracować nimi zbyt mocno i nie wyprzedzać ruchów konia. Często zdarza się, że jeździec pracuje tak szybko i tak mocno, że ślizga się po siodle. W ten sposób można tylko poprzecierać sobie bryczesy i stracić sporo energii, nie wpływa to na nic pożytecznego. Pierwsze galopy lepiej pokonywać w półsiadzie. Pilnując jedynie by nie obniżać się zbytnio nad szyją i biodra zostawić nad środkiem siodła, nie wypychać ich do przodu.

Strach

Strach to najgorsze uczucie, jakiego można doświadczyć na końskim grzbiecie. Prowadzi do usztywnienia całego ciała i to nie tylko jeźdźca, ale i konia. Koń przyjmuje emocje człowieka, zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa jednak nie zna jego źródła, więc robi się nerwowy.

Galop, gdy już się go opanuje to najprzyjemniejsza część jazdy. Dobrze swoje początki stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który na bieżąco będzie poprawiał błędy i nie pozwoli na pojawienie się złych nawyków. Zapraszam także do obejrzenia naszego poradnika.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…