Startowa FUN&HOBBY ciekawostki Co w sercu to na pysku mam, więc patrz na mnie kiedy do ciebie mówię!

Co w sercu to na pysku mam, więc patrz na mnie kiedy do ciebie mówię!

5 min read
1
6
6,976

Konie jako zwierzęta towarzyskie wypracowały bardzo charakterystyczne metody komunikacji między sobą. Za pomocą tych samych technik komunikują się również z ludźmi. Zrozumienie końskiego języka to pierwszy krok na drodze do „rozmowy” z koniem — lub do jego zaklinania.

Konie bardzo skutecznie wyrażają się za pomocą mowy ciała, a my, ludzie, powinniśmy posiąść umiejętność odczytywania tych sygnałów. Pysk konia wyraża różne postawy i emocje. Umiejętność ich interpretacji pozwala zorientować się w nastroju właściwie każdego konia, z którym mamy styczność.

Rozluźniony.

Konie spokojne i zadowolone mają rozluźniony wyraz pyska. Taki koń dobrze się czuje w swoim otoczeniu i w towarzystwie osoby, która się nim zajmuje. Pozytywnie reaguje na to, czego się od niego oczekuje. To najbardziej pożądany wyraz pyska u konia, którego zamierzasz za chwilę dosiąść. Przestraszony. Konie łatwo się płoszą. Jeżeli koń wyrzuca głowę w górę i pokazuje białka oczu, to znaczy, że jest przestraszony. Być może podszedłeś do niego za szybko, być może przestraszyło go coś innego. Konia należy uspokoić, mówiąc do niego spokojnym głosem i głaszcząc go, aż dojdzie do siebie. Dopiero potem można przystąpić do dalszych czynności.

Przestraszony.

Konie łatwo się płoszą. Jeżeli koń wyrzuca głowę w górę i pokazuje białka oczu, to znaczy, że jest przestraszony. Być może podszedłeś do niego za szybko, być może przestraszyło go coś innego. Konia należy uspokoić, mówiąc do niego spokojnym głosem i głaszcząc go, aż dojdzie do siebie. Dopiero potem można przystąpić do dalszych czynności.

Niebezpieczny.

Niektóre konie z różnych powodów zachowują się dość nieprzyjemnie. Czasami coś je boli, czasami nie lubią chodzić pod siodłem, kiedy indziej nie lubią określonych zabiegów. Zetknęłam się kiedyś z koniem, który był nieprzyjemny, ponieważ nie dojadał i ciągle odczuwał głód. Gdy tylko zastosowano u niego właściwą dietę, niebezpieczny wyraz pyska zniknął. Jeżeli koń, z którym masz do czynienia, kładzie uszy po sobie i przyjmuje jakby rozgniewany wyraz pyska (pokazuje zęby, marszczy nozdrza), należy się wycofać i skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej. Koń, który wysyła takie sygnały ostrzegawcze, może ugryźć albo kopnąć.

Czujny.

Konie nieustannie wystrzegają się drapieżników, czy to rzeczywistych, czy tylko wyobrażonych. Koń z czujnym wyrazem pyska (głowa uniesiona, oczy szeroko otwarte, strzyżenie uszami) obserwuje, co się dzieje w oddali lub co się do niego zbliża. Czujność może przejść w przerażenie, ale koń może się też rozluźnić, jeżeli zwierzę poczuje się bezpiecznie. Niektóre konie, na przykład te przewodzące grupie na trasie, utrzymują czujny wyraz pyska przez cały czas trwania wyprawy. Takie zachowanie jest zupełnie normalne, ponieważ konie oczekują od przewodnika stada, że ten będzie wypatrywał niebezpieczeństwa.

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Komentarz

  1. Z koniem w ciasnym boksie.

    październik 9, 2017 w 10:46 am

    […] widzieć. Nastrój konia możesz ocenić na podstawie wyrazu jego pyska, pisaliśmy już o tym tutaj  Jeżeli nie masz pewności, poproś o pomoc właściciela konia lub kogoś obeznanego z tym […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nowy w stadzie!

Myślę, że każdy z Was wie jak trudne są pierwsze dni w nowym miejscu. Nowi ludzie, nowe za…