Startowa Hipologia psychika Ciekawość vs. zaufanie

Ciekawość vs. zaufanie

4 min read
0
1
3,630

Konie z natury są bardzo ciekawskie. Doskonale widać to obserwując źrebaki na pastwisku. Wszelkie odgłosy stymulują ich zmysły, interesuje je ich źródło. Zwracają uwagę na wszystko, co nowe w ich otoczeniu. Wraz z ciekawością rodzi się strach. Wszystko, co interesujące na początku wydaje się straszne.

Strach i ucieczka to podstawowy element obronny koni, który dała im matka natura, by były w stanie przeżyć na wolności. Gdy koń widzi coś nowego, boj się, chce uciekać. Gdy tylko zaczyna zdawać sobie sprawę, że bodziec nie stanowi zagrożenia, staje się ciekawski. Strach powoduje ucieczkę, ciekawość przyciąga.

Kinga K-D Photography

Budowanie relacji

Dobrym sposobem na zaprzyjaźnienie się z koniem jest wytworzenie u niego ciekawości dotyczącej Twojej osoby. Zawsze łatwiej nawiązać kontakt z koniem, który w swoim życiu miał pozytywne doświadczenia z ludźmi, niż z takim, który był źle traktowany. Zaprzyjaźnianie można rozpocząć nie od podchodzenia do konia, ale od wejścia na teren, w którym się znajduje i pozostawania w bez ruchu. Twoja obecność wywoła u konia strach lub ciekawość. Gdy odkryje, że nie stanowisz zagrożenia, ciekawość wygra ze strachem i podejdzie do Ciebie. Pozwól koniowi samemu zdecydować. Gdy koń poczuje się pewnie, możesz powoli się ruszyć.

Takie stymulowanie buduje zaufanie u konia do otaczającego go świata, pokazując mu, że nie wszystko stanowi zagrożenie. Pozwala mu być bardziej ciekawskim, dzięki czemu staje się bardziej odważny i pewny siebie. To takie ważne cechy dla dobrego sportowca. Chcąc mieć dobre wyniki w sporcie, warto skupić się także na takiej pracy. Jeździectwo to partnerstwo, partnerstwo powinno opierać się na zaufaniu. Może to dziwnie zabrzmi, jednak dobrze, gdy koń nas lubi, jest wtedy gotowy nam pomóc. W swojej jeździeckiej przygodzie tylko z jednym koniem udało mi się stworzyć taka prawdziwą więź. W tym zagonionym świecie, gdy dochodzi szkoła, chęć osiągnięcia szybkich wyników trudno jest wypracować takie relacje. Czasami może warto poświęcić kolejny trening na rzecz, zwykłego przebywania razem.

Daj mu czas

Pamiętaj, że budowanie ciekawości może zająć trochę czasu. To zależy od konia, od jego charakteru, od tego jakie cechy u niego przeważają i jakie miał doświadczenia w swoim życiu. Nie ważne jednak ile to będzie trwać, bo warto. W dłuższej perspektywie czasu przyniesie to ogromne korzyści.

  • Nowy w stadzie!

    Myślę, że każdy z Was wie jak trudne są pierwsze dni w nowym miejscu. Nowi ludzie, nowe za…
  • Świadoma jazda.

    Jak wygląda jazda konna wie każdy adept jeździectwa. Jednak sprawa wygląda troszkę inaczej…
  • Co masz w głowie?

    W stadninach czasem można usłyszeć zdanie: „Uważaj, ten koń ma trudny charakter!”. Często …
Załaduj więcej w psychika
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nowy w stadzie!

Myślę, że każdy z Was wie jak trudne są pierwsze dni w nowym miejscu. Nowi ludzie, nowe za…