Startowa FUN&HOBBY ciekawostki 7 pytań których nigdy nie zadałeś? A odpowiedzi pewnie nie znasz!

7 pytań których nigdy nie zadałeś? A odpowiedzi pewnie nie znasz!

4 min read
0
2
15,881

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego pewne czynności przy swoim koniu wykonujesz w taki czy inny sposób? Gdyby Cie ktoś zapytał, pewnie odpowiedziałbyś bo tak robią wszyscy, bo tak się nauczyłem. Poniżej dajemy Ci odpowiedzi na pytania których może nigdy nawet nie zadałeś.

1. Dlaczego wsiadamy na konia z jego lewej strony?
Zwyczaj ten sięga do starożytnej Europy, gdy mężczyźni nosili miecze przypięte ze swojej lewej strony by łatwo było je wyciągnąć prawą ręką. Dlatego też wsiadano z lewej strony konia by miecz nie przeszkadzał. Ciekawe jest to że Xenophon w Sztuce Jeździeckiej, która została spisana w 360 p.n.e, powiedział, że prawdziwy jeździec powinien umieć wsiadać na konia z obu stron.

2. Dlaczego prowadzimy konia idąc z jego lewej strony.
O ile pierwsze ma sens i mając miecz wiadomo wsiadało by Ci się nie wygodnie, to po co prowadzić konia z jego lewej strony. Czy tylko dla wygody?. Jednak jeżeli idziesz z lewej strony konia w razie konieczności możesz szybko na niego wsiąść 🙂

3. Czy klacze i ogiery maja po tyle samo zębów?
Otóż nie, możesz rozpoznać płeć konia po ilości zębów. Ogiery mają po 40 zębów a klacze tylko po 36.

4. Ciekawostka o zębach
Czy wiedzieliście, że zęby u konia zajmują więcej miejsca w jego czaszce niż mózg. Pewnie dlatego większość z nich myśli głównie o jedzeniu..:)

5. Jak widzi mój koń?
Koń ma oczy z boku głowy, a jego kąt widzenia to prawie 360 stopni!. Według Equine Medical Services jest tylko niewielka przestrzeń której nie mogą zobaczyć gdy stoją w bezruchu. Jeśli jednak poruszają głową widzą 360 stopni!

6. Czy koń może oddychać przez usta?
Koń może oddychać tylko i wyłącznie nosem. Dlaczego? Ze względu na budowę żagielka podniebnego – podniebienia miękkiego, U konia jest ono długie i stykając się z nagłośnia sprawia, ze cieśń gardzieli jest zaciśnięta, kiedy gardło jest czynne jako droga oddechowa.

7. Koń ma duże oczy?
Jak duże? Największe ze wszystkich ssaków!

Załaduj więcej w ciekawostki
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Nie wchodzę i już!

Lubisz pływać w jeziorze? Nie ma nic lepszego niż chłodne orzeźwienie w upalny dzień! Zdar…