Startowa Świat Lucky Porady instruktor Ucieczka konia po przeszkodzie.

Ucieczka konia po przeszkodzie.

2 min read
0
2
2,665

Konie są z natury zwierzętami stadnymi i co za tym idzie, płochliwymi. Ucieczka jest dla konia żyjącego w naturalnych warunkach podstawowym elementem obronnym przed czyhającym zagrożeniem. Dlaczego konie tak często uciekają po przeszkodzie? Według mnie wynika to przede wszystkim z błędów popełnionych w trakcie szkolenia.

Gdy zaczyna się pracę skokową z młodymi końmi, lekkie przyśpieszenie po skoku nie jest niczym nadzwyczajnym. Wynika to z tego, iż “nasz skoczek” nie ma wystarczającej równowagi i nie jest w stanie od razu po skoku wrócić do prawidłowego galopu. Dlatego nie należy go za to zbytnio karać, tylko stopniowo, poprzez wielokrotne spokojne zatrzymania po przeszkodzie “tłumaczyć”, iż nie ma potrzeby aby się tak śpieszył.

Warto również zwrócić uwagę czy na lądowaniu nie szarpiemy konia albo nie uderzamy naszą pupą w siodło (grzbiet). Są to częste błędy jeźdźców od których koń może nauczyć się uciekać. Ważne, ażeby nie rozpędzać naszego wierzchowca przed przeszkodą, ponieważ to też może powodować jego ucieczkę.

Jako że konie są z natury również pobudliwe, skoki mogą powodować u nich dodatkowe podniecenie. Wtedy kontrola konia na treningu może być mocno utrudniona. Warto wtedy np. przelonżować wierzchowca przed treningiem ażeby trochę “zeszło z niego powietrze” lub po prostu więcej pogalopować na rozgrzewce.

Mam nadzieję, że moje niektóre wskazówki pomogą Wam w treningu i sprawią, że Wasza jazda będzie jeszcze przyjemniejsza 🙂

autor:Adam

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…