Startowa Świat Lucky Porady instruktor Kilka słów o półparadzie

Kilka słów o półparadzie

4 min read
0
2
11,969

Półparada, czyli połowa parady. A czym jest parada? Zatrzymaniem. Więc półparada jest jakby pół zatrzymaniem. Chwilowym wstrzymaniem konia. Półparada jest współdziałaniem pomocy jeździeckich; dosiadu, łydki i ręki.

Prowadząc jazdy bardzo często słyszę pytanie o półparadę. Ludzie nie do końca rozumieją istotę tego działania. Prawidłowo wykonana jest nie widoczna, niedoświadczony obserwator, widząc osobę jadącą na koniu ustawionym na pomocach widzi konia zganaszowanego (i nic poza tym) i właśnie to robi na nim największe wrażenie. Czy zganaszowanie jest istotne? Tak naprawdę to nie o to walczymy, walczymy o to by koń był:
– podstawiony, czyli dobrze pracował zadem.,
-przepuszczalny, czyli był miękki w pysku, nie kładł się na wędzidle, a przy tym odpowiednio reagował na nasze polecenia
-prawidłowy ustawiony na pomocach, czyli nie wpadał łopatką do wewnątrz, a jego plecy by były prawidłowo zaokrąglone.
Zganaszowanie to tak naprawdę efekt uboczny prawidłowego działania dosiadu i łydki, koniowi tak po prostu wygodnie. Półparady nie wykonujemy po to by zganaszować konia,o tym większość ludzi niestety zapomina.

Jak ją wykonać?

Na pewno nie ciągnąć za wodze. A wiele osób do tego ją sprowadza. Pomoce, które wykorzystujemy przy jej wykonaniu to współdziałanie ciężaru, łydek i wodzy. Jeździec dojeżdża dosiadem, napinając mięśnie krzyża przy zamkniętej łydce na spokojną rękę. Obie ręce działają wstrzymująco po czym wewnętrzna wodza odpuszcza. Cel jest taki by koń rozluźnił przód i przeniósł swój środek ciężkości w kierunku zadu.

Po co ją robić?

– możliwość kontrolowania postawy konia
– lepsza regulacja tempa konia
– przygotowanie przed kolejnym ćwiczeniem
– dla uzyskania i utrzymania zebrania konia

Prawidłowe wykonanie półparady wymaga dużego doświadczenia, dobrego wyczucia i co najważniejsze wiedzy co się chce osiągnąć. Naukę prawidłowej pracy z koniem należy rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Osoba stojąca z boku jest niezbędna, wytłumaczy Wam co zrobić w danym momencie, nauczy prawidłowych reakcji na zachowanie konia.

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…