Startowa Hipologia dobrostan Pierwsza pomoc dla konia 1

Pierwsza pomoc dla konia 1

7 min read
0
5
5,285

Jeśli kochasz konie, chcesz się nimi zajmować i pragniesz, aby były szczęśliwe, pamiętaj o tym, że one też chorują. A ty musisz być ze swoim przyjacielem na dobre i na złe! Dlatego zrób razem z Lucky Horse Magazine krótki kurs ratownictwa! Wtedy, jeśli tylko zauważysz podejrzane objawy u konia, będziesz wiedzieć, co trzeba zrobić!
Na pierwszy ogień:

KOLKA
Objawy:
Jeśli twój koń pokłada się na ziemi, tarza się, poci i nerwowo ogląda się na boki, to jest to znak, że trzeba działać. Aby się upewnić, że to kolka, można sprawdzić puls. Jeśli przekracza do 100 uderzeń na minutę szybko dzwonimy po lekarza.
Przyczyny:
Zepsuta lub spleśniała pasza, nagła zmiana diety, brak ruchu, stres, nagłe oziębienie ciała.
Postępowanie:
Na pewno nie szalej z niepokoju. Do czasu przyjazdu lekarza trzeba zmierzyć koniowi temperaturę i nie podawać mu nic do jedzenia. Jeśli puls jest niższy niż 60 uderzeń na minutę można konia spokojnie oprowadzać, ale jeśli nie chce chodzić, nie powinno się go zmuszać do ruchu. W przypadku gdy koń się poci przykryj go ciepłą derką. Po przybyciu lekarza dokładnie poinformuj o objawach.
Następnie:

SILNIE KRWAWIĄCE RANY
Objawy:
To co musisz wiedzieć na pewno: jasnoczerwona, pulsująca krew płynąca z rany oznacza uszkodzoną tętnicę. Jeśli krew jest ciemna i płynie wolno to wskazuje na uszkodzoną żyłę. W obu przypadkach nie lekceważ tego, co się dzieje.
Przyczyny:
Uderzenia, upadki, skaleczenia.
Postępowanie:
W przypadku zadrapań tylko oczyść ranę, ale gdy to coś poważniejszego, załóż opatrunek uciskowy, aby powstrzymać lecącą krew. Jak to zrobić? Opanuj nerwy i szybko połóż na ranę jałowy gazik, a na wierzch bandaż uciskowy. Rany głowy i szyi zatamuj czystym ręcznikiem. I… jak najszybciej wezwij weterynarza!

Kolejne to:

USZKODZENIE OKA
Objawy:
Chyba każdy z nas wie, jak nieprzyjemne jest uszkodzenie tak delikatnego narządu jak oko. Jeśli tyko zauważysz, że oko konia łzawi, ma obrzęk powieki czy zaczerwienienia na gałce lub koń widocznie mruży oczy z powodu nadwrażliwości na światło – trzeba temu szybko zaradzić.
Przyczyny:
Uderzenie, ukłucie, piasek w oku, kontakt z szamponem lub jakimiś chemikaliami.
Postępowanie:
Lepiej sam nie podejmuj żadnych decyzji. Wezwij weterynarza, a do jego przyjazdu pozostaw konia w ciemnym boksie.
Niebezpieczne są:

UDAR SŁONECZNY I PRZEGRZANIE
Objawy:
Co, jeśli twój koń chwieje się na nogach, zatacza się, jest przestraszony, ma przyśpieszony oddech i tętno, a do tego wszystkiego nadmierne się poci? Działaj z prędkością światła, bo to bardzo niebezpieczne objawy. Zmierz temperaturę – większa niż 42 stopnie Celsjusza to powody do niepokoju.
Przyczyny:
Wysoka temperatura powietrza, duchota, stres, zbyt długie przebywanie na słońcu, za mała ilość wody, przegrzana stajnia, upał podczas transportu.
Postępowanie:
Wprowadź konia do chłodnego przewiewnego miejsca i wezwij weterynarza. Najszybszy sposób na schłodzenie to polewanie konia chłodną wodą. I okłady z lodu na potylicę. Ale pamiętaj: dopiero gdy zwierzę zacznie dochodzić do siebie należy zacząć podawać chłodną wodę do picia!

Na koniec:

OCHWAT KOPYTA
Objawy:
Jeśli zaobserwujesz, że twój koń w nietypowy sposób się porusza – czyli z mocno wyciągniętymi przednimi nogami do przodu – lub ma chwiejny chód, to znaczy, że może być to objaw choroby kopyt. Wzrost temperatury kopyt może to potwierdzić. Jeśli do tego dochodzą dreszcze i pocenie się, możesz mieć pewność.

Przyczyny:
Zapalenie tworzywa kopytowego w wyniku przekarmienia wysokobiałkową lub energetyczną paszą, zatrucia, przebyte kolki, czasem praca na zbyt twardym podłożu.
Postępowanie:
Oprócz tego, że trzeba wezwać lekarza weterynarii? Zajmij się troskliwie koniem. Ochładzaj jego kopyta zimnymi okładami lub polewaj zimną wodą. A także nie zmuszaj go do chodzenia.

Załaduj więcej w dobrostan
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak kolagen dla koni pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kolagen to istotny składnik organizmu, który pomaga zachować prawidłową pracę stawów ludzi…