Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Nie bądź łoś…wykorzystaj maksymalnie każdą lekcję!

Nie bądź łoś…wykorzystaj maksymalnie każdą lekcję!

6 min read
0
0
3,771

Być może znalazłeś już odpowiednią stajnię i instruktora i jesteś gotowy do rozpoczęcia lekcji jazdy. Aby maksymalnie wykorzystać takie szkolenie, musisz być dobrym uczniem. Rozpocząłeś edukację od lektury tej książki, więc jesteś na dobrej drodze. W kolejnych punktach będę wyjaśniać, jak dokonać wyboru między lekcjami indywidualnymi a grupowymi, jak ustalić harmonogram regularnych jazd i jak zadbać o dobrą współpracę z nauczycielem.

Wybór między lekcjami indywidualnymi a grupowymi.

Lekcje jazdy konnej występują w dwóch wariantach, indywidualnym i grupowym. W zależności od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych możesz zdecydować się na jeden lub drugi rodzaj lekcji. Większość ludzi woli lekcje prywatne, ja osobiście również zawsze je preferowałam, ponieważ lubię, gdy nauczyciel poświęca uwagę tylko mnie. Warto jednak pamiętać, że podczas lekcji grupowych zdobywa się cenną umiejętność panowania nad koniem w sytuacji, gdy na ujeżdżalni znajdują się <h5również inni jeźdźcy.

Ustalanie harmonogramu lekcji.

Kluczowe znaczenie ma tu konsekwencja. Gdy jeździmy często i regularnie, poszczególne zasady szybciej zapadają nam w pamięć. A ponieważ jazda konna to forma aktywności fizycznej, ciało skuteczniej zyskuje siłę i umiejętności, jeśli wykonujemy ćwiczenia regularnie. Oczywiście nie bez znaczenia jest również pora dnia, w której odbywają się lekcje. Poniżej przedstawione zostały wskazówki dotyczące zarówno częstotliwości odbywania lekcji, jak i kwestii wyboru pory dnia.

Częstotliwość.

Liczba lekcji w miesiącu zależy od ilości czasu, jaki możesz poświęcić, oraz od Twojego budżetu. Idealnym rozwiązaniem byłyby dwie lekcje w tygodniu. W takich warunkach będziesz się szybciej uczyć, a Twoje ciało w krótszym czasie zyska lepszą równowagę i rozwinie odpowiednie mięśnie. Jeżeli z powodu braku czasu lub środków nie możesz pozwolić sobie na to, by jeździć dwa razy w tygodniu, postaraj się zaplanować co najmniej jedną lekcję tygodniowo. Jedna lekcja w tygodniu to tak naprawdę minimum, ponieważ większe przerwy między jazdami często spowalniają proces uczenia się i utrudniają ciału zdobywanie odpowiednich umiejętności.

Pora dnia.

Wybór pory dnia prawdopodobnie będzie zależeć od tego, w jakich godzinach pracujesz. Jeżeli przebywasz w biurze od 9 do 17, prawdopodobnie będziesz jeździć tylko w weekendy lub wieczorami. Jeżeli jesteś osobą samozatrudnioną lub z innych powodów masz czas w ciągu dnia, możesz bardziej elastycznie układać grafik lekcji. Większość lekcji trwa od 45 minut do godziny. Instruktor powinien udzielić Ci porady dotyczącej najlepszej pory do odbywania jazdy w jego stajni. Jeżeli bierzesz prywatne lekcje, na największy spokój możesz liczyć w ciągu tygodnia. Jeżeli zależy Ci na kontaktach z innymi jeźdźcami lub zamierzasz traktować lekcje jazdy konnej jako wydarzenie towarzyskie, prawdopodobnie zaplanujesz je na weekend lub na wieczór.

Planując terminy lekcji, weź pod uwagę porę roku. Jeżeli jest ciepło, najlepszą porą na jazdę jest wczesny poranek albo późne popołudnie (wczesny wieczór). Jazda konna to spory wysiłek zarówno dla Ciebie, jak i dla konia, w skwarze lata raczej nie będziesz się czuł komfortowo. W zimie najlepszą porą może się natomiast okazać środek dnia, ponieważ wtedy jest najcieplej.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…