Startowa wasze teksty Jak zrobić z konia misia do przytulania?

Jak zrobić z konia misia do przytulania?

4 min read
0
1
5,831

Każdy marzy o przyjaźni z własnym czworonogiem i pomimo, że koń to wielkie i inteligentne zwierzę, to jest z reguły nieufny i strachliwy. Jak jednak sprawić żeby nasz wierzchowiec stał się naszym przyjacielem?

Podejście

Przede wszystkim musimy do konia podchodzić pewni siebie, tak żeby zrozumiał że musi czuć do nas respekt ale jednocześnie nie możemy go zastraszać. Koń musi widzieć w nas swojego przewodnika, a nie kogoś kogo może się bać. Musimy być zawsze konsekwentni wobec naszego wierzchowca ale robić wszystko ze spokojem i bez gniewu, który jest zbędny.

Przyjaźń

Do naszego konia powinniśmy dużo mówić, poświęcać mu dużo czasu poza jazdą. W zbudowaniu relacji pomaga częste przyjeżdżanie aby go wyczyścić albo wziąć na spacer latem. Ważne jest abyśmy nie ograniczali się do samych treningów, ponieważ kiedy koń będzie widział w nas przyjaciela będziemy mieli z nim mniej problemów także pod siodłem i sama jazda okaże się przyjemniejsza.

Zabawy

Jeżeli macie wolną hale lub ujeżdżalnie, zabierzcie waszego wierzchowca i puśćcie go luzem. Niech sobie pobiega, wytwarza się. Potem możecie próbować nawiązaniu z nim jakiś kontakt. Ustawcie mu korytarz i
zachęcajcie do przechodzenia przez drążki czy cavaletti. Możecie przygotować jakieś smakołyki i próbować uczyć konia sztuczek takich jak ukłon czy podawanie nogi do przodu. Takie zabawy wzmocnią Waszą relacje, a kucyk będzie chodził za Wami jak piesek 😉

Pielęgnacja

Wiadomo, że brudny koń to szczęśliwy koń ale wszystkie zabiegi pielęgnacyjne sprawiają że nasz koń nabiera do nas zaufania. Latem fajnie jest myć go na myjce, co dodatkowo pozwoli nabrać zwierzęciu odwagi przed wodą, jeżeli się jej boi. Można też czyścić wierzchowca specjalnymi szczotkami do masażu, podcinać i czesać grzywkę, jednak pamiętajcie żeby nie przesadzić i nie wyczesywać konia 2 godziny dziennie.

Odczulanie

Jeśli nasz koń czegoś się boi to przyzwyczajenie go do tego i pokazanie że nie ma się czego bać jest idealnym sposobem na pokazanie mu że można nam ufać. Pamiętajcie żeby nie robić tego chaotycznie i nieprzewidywalnie, ponieważ tylko zrazimy konia do siebie. Dobrym sposobem jest też uczenie konia wchodzenia do przyczepy lub do pobliskiej (oczywiście bezpiecznej) rzeki lub jeziorka.

Czy znacie jeszcze jakieś metody na zaprzyjaźnianie się z Waszymi pupilami?

Autor: J. Kistowska

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …