Startowa Hipologia pokrój Znaki szczególne!

Znaki szczególne!

6 min read
0
20
31,450

Macie piegi? Może rude włosy, albo znamię w dziwnym miejscu? U ludzi takie cechy są wrodzone. O naszym kolorze oczu, włosów i innych elementach wyglądu decydują geny… U koni jest podobnie… Są kare, gniade, bułane… Niektóre z plamkami, a niektóre ze znamionami… No właśnie, jak rozpoznać maść konia?

KOLOROWA LOTERIA?
Maści PODSTAWOWE to kare, gniade i kasztanowate.

KARE konie są czarne: mają czarną grzywę i czarną sierść. GNIADE są brązowe (o różnych odcieniach), natomiast ich nogi są ciemniejsze. KASZTANOWATE są rudawe w różnych odcieniach, ich nogi nie ciemnieją, tak jak u gniadych.
Prócz maści podstawowych występują też ROZJAŚNIONE. W zależności od GENU, mogą przyjmować różne odcienie! Do tej grupy należą: bułane, srebrne, szampańskie oraz kremowe. Każda z nich ma kilka podtypów! Warto do nich zajrzeć!

JEDEN KOLOR? ALE NUDY!

Są też konie, które mają umaszczenie niejednolite. Wszelkie plamki, ciapki i wzorki to umaszczenie złożone. Do nich należą wzory SROKATE i TARANTOWATE. Dla niewprawnego oka rozróżnienie ich może być trudne! W klasyfikacji znaczenie mają wielkość plamki, jej kształt, kolor i gęstość występowania! Można dostać OCZOPLĄSU!

CHCĘ RYCERZA NA BIAŁYM KONIU!

Dziewczyny, marzyłyście kiedyś o „rycerzu na białym koniu”? Pewnie wszyscy Wam powtarzają, że tacy nie istnieją… Co do rycerzy nie wypowiadamy się, ale o białych koniach co nieco powiemy!
Białe konie istnieją, ale często mylone są z albinosami. Ich sierść i grzywa, co prawda, nie posiadają pigmentu. Albinizm jednak powstaje wtedy, gdy u jednego osobnika spotkają się dwa geny recesywne. U koni za białą maść odpowiedzialny jest gen W, który jest dominujący.
Najpopularniejszą rasą białych koni jest American White Horse. Istnieje ich rejestr, jednak muszą one spełniać określone wymogi:
– różową skórę i białą sierść,
– oczy: ciemnobrązowe, ciemnoniebieskie, jasnoniebieskie, oraz różnokolorowe.
– brak plamek na sierści (prócz plamek powstałych ze starości).
Opieka nad białym koniem jest też wymagająca! Biały koń ma wrażliwą skórę, dlatego nie powinien zbyt długo przebywać na słońcu!

MAKIJAŻ, CZY BARWY BOJOWE?

Na pewno wielu z Was widziało konia, który na łbie lub innej części ciała miał białe plamy lub znamiona. Niektóre konie wyglądają, jakby szły do bitwy albo „przypudrowały nozdrza” i szły na randkę! Takie „znaczki” nazywamy ODMIANAMI. Mają one swoje własne nazwy!
Co to znaczy, że koń ma pończoszkę? Tę odmianę możecie znaleźć na NODZE konia. Biegnie przez nadpęcie, aż do stawu skokowego. Inną odmianą jest SKARPETKA, która znajduje się na PĘCINIE, natomiast koronkę znajdziecie przy KOPYCIE.
Na głowie swojego pupila możecie poszukać gwiazdki, czyli PLAMY MIĘDZY OCZAMI. Jeśli koń ma odmianę pionową, która ciągnie się od pyska do czubka głowy, to Wasz rumak ma tzw. ŁYSINĘ. Jeśli pasek się rozszerza w górę, odmianę nazywamy strzałką (jak sama nazwa wskazuje). LATARNIA natomiast to biała odmiana, która „ROZLEWA” się na całym pysku.

JESTEM SOBĄ!

Kare, czy gniade, uwielbiamy WSZYSTKIE KONIE! Każdy z nich jest niepowtarzalny i ma swój własny „garnitur” cech! Jeśli masz piegi, znamiona lub blizny, których chcesz się pozbyć, pomyśl, że nadają Ci charakteru, tak samo jak odmiany nadają charakter Twojemu pupilowi!

 

autor: J.Budzowska

  • Koń pod lupą kościec

    KOŃ POD LUPĄ! Czas na kości! Szkielet u konia jest bardzo ważny: podtrzymuje mięśnie i chr…
  • Koń pod lupą!

    Uważasz, że Twój koń jest jedyny w swoim rodzaju? Jesteśmy pewni, że tak jest! W zależnośc…
Załaduj więcej w pokrój
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Koń pod lupą kościec

KOŃ POD LUPĄ! Czas na kości! Szkielet u konia jest bardzo ważny: podtrzymuje mięśnie i chr…