Startowa wasze teksty Żelazne kopyta

Żelazne kopyta

6 min read
0
1
2,221

Lubicie kupować buty? Podczas zakupów pewnie zastanawiacie się nad kolorem, fasonem, dobieracie rozmiar…. My nosimy buty, żeby nie zmarznąć i nie uszkodzić stóp. Zastanawialiście się kiedyś jednak, dlaczego koniowi potrzebne są podkowy? Przecież ma własne kopyta, po co mu jeszcze jedne, żelazne?

DOBRE NA WSZYSTKO!

Ihhaa! Wasz koń galopuje przez łąkę, mijacie kępkę drzew i dojeżdżacie do… Ulicy! Co teraz? Gdyby nie podkowy, koń mógłby zedrzeć sobie kopyta i bardzo cierpieć! W naturalnym środowisku, zwierzęta te spędzają większość czasu na łąkach, gdzie podłoże jest MIĘKKIE. Gdy konie jednak muszą stąpać po zróżnicowanym terenie, na przykład twardych kamieniach lub po asfalcie, może być to bardzo niekorzystne dla ich kopyt!

BEZ NICH ANI RUSZ!

Jaką rolę odgrywają podkowy w życiu konia? Przede wszystkim, chronią kopyta przed ścieraniem. Podkowy oczywiście też się zużywają, ale o wiele wolniej! Czasem też, tak jak buty u człowieka mogą pełnić funkcję terapeutyczną… Co to znaczy? Mogą pomóc w leczeniu WAD POSTAWY u naszego pupila!

UWAGA, ŚLISKO!

Gdy koń stąpa po nierównym terenie, łatwo jest o kontuzje. Podkowy CHRONIĄ pęciny, dlatego możemy śmiało zwiedzać nowe miejsca! W zimie, gdy ścieżki mogą być oblodzone, lub wiosną, gdy wszędzie pojawia się błoto, nasz pupil łatwo może stracić równowagę. Odpowiednio dopasowana podkowa może temu zapobiec! Naszą tajną bronią są HACELE! Hacelami nazywane są specjalne śruby, które są zakończone stożkami. Wbijają się one w podłoże, co zwiększa przyczepność!

PODKOWA NA SPECJALNĄ OKAZJĘ?

Dobranie odpowiedniej podkowy to trudna sztuka! Pod uwagę trzeba wziąć wiek konia i CHARAKTER jego PRACY! Konie, które są młode, powinny nosić podkowy miękkie, tzw. gładkie, które nie obciążają wciąż rozwijających się stawów. Dla galopujących ZAWODNIKÓW wyścigów i innych dyscyplin sportowych odpowiednie są podkowy cienkie i z lekkiego materiału, na przykład aluminium. Z kolei konie pracujące, pociągowe potrzebują solidnych, ścierających się o wiele wolniej, ANTYPOŚLIZGOWYCH podków.

SZCZĘŚCIE W KSZTAŁCIE PODKOWY

Udało Wam się kiedyś znaleźć podkowę? Na pewno tak! Mieliście wtedy większe szczęście, niż zazwyczaj? Według legendy, podkowy przynoszą szczęście i odpędzają „złe duchy”. Często są przybijane nad drzwiami wiejskich chat, tawern i stajni. Dlaczego jednak ludzie uważają, że podkowy mają taką magiczną moc? Sprawcą całego zamieszania jest święty Dunstan, arcybiskup z Canterbury. Żył w średniowieczu i był kowalem. Legenda głosi, że pewnego dnia do jego zakładu przyszedł dziwny stwór, który chodził na dwóch nogach. Miał kopyta i poprosił o podkucie. Święty od razu rozpoznał, że przybysz to diabeł! Podkuł swojego klienta, ale zrobił to tak boleśnie, że diabeł obiecał nigdy więcej nie odwiedzać miejsc, w których są podkowy! Przesąd zachował się do dzisiejszych czasów i wielu ludzi wierzy, że podkowy przynoszą właścicielowi szczęście. A Wy, jak sądzicie?

KOŃSKIE BUTY

Dopasowanie odpowiedniej podkowy do konia, to nie lada sztuka! Tak jak Wy wybieracie inne buty do biegania i inne na eleganckie wyjścia, tak konie, ze względu na swoje zajęcie mają różne potrzeby. Niezależnie jednak od tego, jeśli gdzieś uda Wam się znaleźć jakąkolwiek podkowę, to wiedzcie, że czeka Was mnóstwo szczęścia!

autor: J.Budzowska

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …