Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Zapinamy pasy, czyli zakładanie kantara.

Zapinamy pasy, czyli zakładanie kantara.

4 min read
0
3
4,003

Dopóki pracujesz z koniem z poziomu ziemi, Twoje dwa najważniejsze narzędzia to kantar i uwiąz. Odpowiednio wyszkolony koń nie wzbrania się przed zakładaniem kantara na głowę.

Najtrudniejszym elementem procesu zakładania kantara jest ustalenie przeznaczenia poszczególnych pasków. Najpierw przyjrzyj się uważnie zwierzęciu, które ma już na głowie kantar, a dopiero później podejmij próbę założenia go na głowę tego konia, którego usiłujesz uchwycić. Jeżeli udało Ci się opanować rozkład poszczególnych pasków na końskiej głowie, złap kantar w dłonie i wyobraź sobie, że został on już założony. To powinno Ci ułatwić nałożenie go na wybranego wierzchowca.

Instruktor powinien pokierować Twoimi poczynaniami za pierwszym i być może za drugim razem, kiedy będziesz zakładać kantar. Powinien się upewnić, że postępujesz poprawnie. Ty zaś powinieneś wykonać następującą sekwencję działań:
1. Stań przy lewej łopatce konia, zwracając głowę w tym samym kierunku co zwierzę.
2. Przełóż linę uwiązu zakończoną swobodną pętlą przez środek końskiej szyi. Złap linę w prawą dłoń. W ten sposób zabezpieczysz konia i powstrzymasz go przed oddalaniem się.
3. Upewnij się, że nagłówek kantara jest rozpięty. Nagłówek to element kantara, który zakłada się koniowi za uszy i zapina na jego lewym policzku.
4. Trzymając pasek od strony zapięcia w lewej dłoni i nagłówek w prawej dłoni, wsuń koński nos w nachrapnik. W tym celu przełóż prawą rękę pod szyją zwierzęcia.
5. Gdy koński nos znajdzie się już w kantarze, należy przesunąć nagłówek nad uszy konia i zapiąć w taki sposób, aby zwierzęciu było wygodnie — ani za mocno, ani za lekko. Kantar jest zapięty zbyt mocno, jeśli nie możesz włożyć palca między nachrapnik a pasek policzkowy.
6. Zdejmij linę uwiązu z końskiego karku i zwiń ją w lewej dłoni. Prawą rękę umieść na linie tuż poniżej kantara.

 

źródło: Jazda konna dla bystrzaków autor:Shannon Sand, wydawnictwo: Septem

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…