Zapewniam Cię, że oficerki, bryczesy, rękawiczki nie należą do obowiązkowego wyposażenia jeźdźca. Taki strój jest wymagany na zawodach i egzaminach potwierdzających umiejętności jeździeckie, a pożądany podczas hubertusa. Tobie ma być wygodnie i bezpiecznie. Ubiór nie powinien krępować ruchów. Musi być więc dosyć luźny. Nie może w nim nic powiewać. Może to płoszyć konia ( Twojego lub innego jeźdźca). Luźne elementy odzieży mogą zaczepić się o gałęzie podczas jazdy w terenie.
Nakrycie głowy
Obowiązkowym elementem stroju jeźdźca jest toczek lub kask. Ma on za zadanie w razie upadku ochronić głowę jeźdźca przed urazami.
Z życia wzięte
Powodem urazu może być nie tylko upadek z konia. Podczas jazdy w terenie możesz przedzierać się przez zarośla. Wygodnie jest wtedy pochylić się obok końskiej szyi i na uderzenia gałęzi wystawić górę toczka.
Toczek lub kask mają daszek. W lecie chroni on oczy przed rażącym słońcem. Gdy podczas jazdy spotka Cię deszcz lub śnieg, wystarczy, że pochylisz nieco głowę , a daszek zapobiegnie zalewaniu oczu.
Aby nakrycie głowy spełniało swoje ochronne zadanie, musi być umocowane na głowie za pomocą systemu nierozciągliwych pasków. Gumka pod brodą nie zapewnia odpowiedniego mocowania.
Sprawdź, czy nakrycie głowy masz dopasowane tak, że jego krawędź nie opiera się o nasadę nosa. W przeciwnym wypadku, gdy przewrócisz się na plecy, możesz doznać bolesnego urazu.
W wielu stajniach toczek możesz wypożyczyć. Nie jest za to pobierana opłata. Ze względów higienicznych warto mieć ze sobą cienką czapkę bawełnianą. Załóż ją pod toczek. Przyda Ci się ona również w zimny lub ciepły dzień. Wybierając toczek w sklepie, należy go przymierzyć i sprawdzić , czy dobrze trzyma się na głowie, a jednocześnie nie uciska.
Toczek wykonany jest z włókna szklanego, ma niewymienną podszewkę i dwa małe otwory wentylacyjne. Wadą toczka jest słabe przewietrzanie. W upalny dzień głowa pod nim się poci. Wygodniejszy jest kask. Różni się on od toczka budową. Kask wykonany jest z tworzywa przypominającego styropian. Jest ono znacznie wytrzymalsze, ale lekkie, wyposażony jest w kilka sporych otworów wentylacyjnych, które znacznie poprawiają komfort jazdy w upalny dzień. Ma wymienny wkład, który można wyjąć i wyprać.
Spodnie
Spodnie mają nie krępować Ci ruchów, chronić przed otarciami, nie pogarszać przyczepności do siodła. Na początek wystarczą przylegające do ciała spodnie bawełniane.
Jeżeli jazda konna stanie się Twoją pasją i będziesz jeździć kilka godzin w tygodniu, polecam bryczesy, są to spodnie przeznaczone do jazdy konnej. Od kostki do kolana są obcisłe. Nie pogarszają wyczucia konia. Od kolan w górę są luźne i nie krępują ruchów. Nie mają szwu od wewnętrznej strony. Jeźdźcowi nie grozi więc obtarcie. W najprostszym wariancie bryczesy uszyte są z materiału, istnieją w wariantach letnim (cieńsze) i zimowym (grubsze, uszyte z materiału podobnego do sztruksu). Bryczesy często są wzmocnione dodatkowym materiałem w miejscach, które ocierają się o siodło (kolana, siedzenie). Jeżeli zamiast materiału spodnie mają wstawki ze skóry – poprawiają one trzymanie się siodła.
Z życia wzięte
Bryczesy ze wstawkami skórzanymi są szczególnie polecane na długie rajdy. Gdy zacznie padać deszcz, skóra siodła robi się śliska. Zmoczona szorstka skóra wstawki trzyma się siodła znacznie silniej. W efekcie deszcz nie pogarsza „przyczepności jeźdźca” do mokrego siodła.
Obuwie
Buty do jazdy konnej powinny być wąskie i mieć twardą, gładką podeszwę. W początkowym okresie nauki jeździec, wstając w siodle, opiera się na strzemionach. Są one dosyć wąskie. Jeśli but będzie miał miękką podeszwę, spowoduje to szybkie zmęczenie stopy.
Traktorowa podeszwa buta może powodować, że strzemię będzie się o nią zaczepiało. Może to utrudniać zsiadanie z konia. Jeżeli jeździec spadnie z konia, jego stopy muszą się wysunąć ze strzemion. W przeciwnym razie będzie wleczony za koniem i może dostać się pod jego tylne nogi. Konstrukcja strzemion umożliwia bezpieczne rozdzielenie się z koniem. Problemy mogą się pojawić, jeśli but zaklinuje się podeszwą lub stopa będzie tak głęboko włożona w strzemię, że wsunie się ono za język buta. Do jazdy wystarczą więc adidasy. Jeżeli będziesz jeździć częściej, polecam tzw. sztyblety. Mają wszystkie cech dobrych butów do jazdy konnej. Sięgają do kostek.
Wskazówka
Obcasy typowych butów do jazdy zabezpieczają przed wślizgnięciem się stopy do strzemienia. Używane są również wysokie buty jeździeckie. Są one wykonane ze skóry lub gumy. Buty gumowe są tańsze, ale nadają się tylko do założenia na jazdę i zaraz po niej trzeba szybko je zdjąć. W zimie strasznie marzną w nich stopy. Latem jest bardzo gorąco. Gumiaki oddają nieoceniane usługi, gdy w stajni jest błoto. Buty skórzane zapewniają wyższy komfort użytkowania niż buty gumowe. Są jednak znacznie droższe.
Sztylpy
Sztylpy wyglądem przypominają getry. Mają za zadanie chronić łydki przed obtarciem. Są one wykonane ze skóry. Sięgają od kostki do kolana. Sztylpy nieco zachodzą na stopę. Pod nimi znajduje się język buta. Dzięki temu maleje prawdopodobieństwo zakleszczenia stopy w strzemieniu. Sztylpy w zimie dobrze chronią przed wiatrem. W lecie można je zdjąć zaraz po jeździe.
Kamizelka ochronna
Kamizelka ochronna przypomina bezrękawnik. Zakłada się ją na normalne ubranie. Jest wzmocniona. Ma za zadanie ochronę ciała jeźdźca w razie upadku. Przydatna jest zwłaszcza przy skokach. Jeśli jeździec upadnie tułowiem na przeszkodę, uderzenie rozłoży się na dużą powierzchnię i będzie miało osłabione działanie.
Rękawiczki
Stosowane są dwa rodzaje rękawiczek: letnie i ocieplane. Letnie są cienkie, a ich wewnętrzna powierzchnia pokryta jest gumowymi kuleczkami. Pomagają utrzymać wodze, szczególnie gdy te ostatnie są mokre i śliskie.
Rękawiczki zimowe uszyte są z bawełny, polaru, skóry. Najlepiej chronią dłonie przed wiatrem i chłodem rękawiczki nieprzewiewne. Rękawiczki, zarówno letnie, jak i zimowe, powinny mieć od środka wszyty materiał zwiększający szorstkość.
Wbrew pozorom rękawiczki nie służą do ochrony dłoni przed obtarciem przez wodze. Jazda konna nie polega na trzymaniu konia za pysk z taką siłą, jaka mogłaby uszkodzić skórę na dłoniach jeźdźca. Sterowanie koniem odbywa się dosiadem i łydkami, wodze spełniają zaś tylko rolę pomocniczą.
Palcat
Jest to bacik. Ma on około 50cm długości. Z jednej strony zakończony jest rękojeścią i pętelką. Na drugim końcu ma klapkę.
Palcata można używać, aby wzmocnić działanie łydki lub ukarać konia za nieposłuszeństwo. Aby się nim posługiwać , należy pewnie siedzieć na koniu. Trzeba bowiem ująć wodze w jedną dłoń uderzyć konia za popręgiem lub po zadzie. Uderzenie powinno wywołać więcej hałasu niż bólu ( po to jest klapka na końcu palcata ). Użycie palcata odniesie skutek ( koń pójdzie do przodu ), jeśli wodze nie zostaną napięte.
Wskazówka
Jeżeli po nagłym ruszeniu konia zachwiejesz się i pociągniesz za wodze – daruj sobie użycie palcata. Koń, otrzymawszy sprzeczne sygnały ( palcat – idź, wodze – stój ), może być mniej skory do współpracy niż przed użyciem palcata.
źródło: Poradnik bez kantów, autor: Witold Wrotek