Sprawdzaj stan zdrowia swojego wierzchowca codziennie!
Zastanawiasz się po co? Bo niegroźne kontuzje czy uszkodzenia ciała pojawiają się u konia w mgnieniu oka, np. w trakcie przebywania na pastwisku. Dlatego lepiej przed każdą przejażdżką zawsze dokładnie obejrzeć swojego zwierzaka. Jazda ze świadomością, że nic mu nie dolega będzie jeszcze przyjemniejsza :). A twój przyjaciel będzie ci wdzięczny, że tak o niego dbasz.
Ważne jest pierwsze wrażenie.
Sprawdź:
- Czy koń jest żwawy czy ospały?
- Czy stoi, chodzi, biega jak zwykle?
- Czy miał wodę i karmę? (chyba powinno być Czy ma apetyt i pije oraz je karmę)
Apatia u konia objawia się brakiem apetytu i zainteresowania otoczeniem. To na pewno sygnał dla Ciebie, że ma złe samopoczucie. Ale czasem można to pomylić z sennością i ochotą na drzemkę :). Jeśli na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, przyjrzyj się mu dokładniej. Najprostsza czynność to przesunięcie ręką po jego grzbiecie oraz od kłębu (koniec grzywy) do lędźwi (prawie zad). To drobnostka, a od razu będziesz wiedzieć czy nie ma żadnych ran, obrzęków czy zwiększonej ciepłoty ciała. Normalna temperatura ciała u konia wynosi 37,5 – 38,5C. Oczywiście rany i zadrapania, powinno się od razu oczyścić i opatrzyć. Zrób to przed i po jeździe, bo jeśli widać, że koń odczuwa ból w jakimś miejscu może być to wynikiem złego osiodłania, zatarcia pod siodłem czy uderzenia. Jeśli ma takie dolegliwości nie zmuszaj konia do jazdy i go nie siodłaj. Ale jeśli tylko widzisz drobne ukąszenia czy zadrapania oczyść ranki i posmaruj macią, bo nie są problemem. Natomiast głaszcząc głowę i pysk konia skup się na okolicach żuchwy. Jeśli jest tam wyczuwalna opuchlizna to znak, że koń albo ma alergię na coś co zjadł, albo że wdało się zakażenie. Nie ignoruj tego. Następnie nogi – powinny być “suche”, a nie “gąbczaste”. Sprawdź, czy mają taką samą temperaturę. Zwiększone ciepło w nodze może oznaczać nadwyrężenie, a nawet zwichnięcie! Jeśli czuć ciepło w koronie kopyta może to być ochwat (bolesne zapalenie tkanki kopyta) lub ropień. Dlatego zawsze warto porównać ze sobą nogi konia (np. dwie przednie) czy się czymś różnią. Jeśli znajdziesz coś, czego nie jesteś pewien, zapytaj weterynarza. Twój koń odwdzięczy Ci się za twoją troskę z nawiązką.
1. Skóra
Wiele urazów, jak np. uszkodzenia skóry czy ślady po kopnięciu, widoczne jest podczas czyszczenia. Jeśli jednak twój koń w jakimś miejscu jest nadwrażliwy na dotyk, a jego temperatura w tym miejscu jest podwyższona w stosunku do reszty ciała, to może oznaczać stan zapalny lub opuchliznę. Lepiej tego nie ignorować i skonsultować się z opiekunem.
2. Kończyny
Takie same objawy występujące w okolicy kończyn mogą wskazywać nadwyrężenie lub kontuzję ścięgna. Zdrowa kończyna będzie chłodna i nie powinno być na niej wyczuwalne pod palcami żadne zgrubienie. Jeśli jest jakiś guzek, to być może ślad urazu. Jeśli ból będzie się u twojego konia nasilać, zacznie podkurczać jedną z nóg. Każdy niepokojący objaw zgłoś do swojego instruktora lub osoby odpowiedzialnej za opiekę nad końmi.
3. Grzbiet
Tylko chwilę zajmie ci przeciągniecie ręką po kręgosłupie konia. Jest to coś w rodzaju masażu. Wykonuje się go delikatnie uciskając miejsca wzdłuż bocznych wypustek po obu stronach kręgosłupa. Jeśli widać, że konia boli, to ma nadwyrężony grzbiet. Gorzej, jeśli to świadczy o zblokowaniu któregoś z kręgów. Nie można go siodłać i przejażdżka powinna być odłożona do czasu konsultacji z weterynarzem.
4. Kolka
Koń, który jest nerwowy – grzebie nogą, jest spocony na szyi i słabiznach, ma przyspieszony oddech, ogląda się na brzuch oraz w krótkich odstępach czasu próbuje się tarzać – na 90 % cierpi na kolkę. Wtedy szybko należy powiadomić instruktora lub opiekuna konia oraz weterynarza.
5. Pysk
O stanie zdrowia Twojego konia świadczy kolor oraz wilgotność błon śluzowych w pysku. Jeśli wszystko jest porządku, błony śluzowe będą wilgotne i bladoróżowe. Zażółcone, przekrwione, wyschnięte czy sine błony śluzowe to zły znak. Do końskiego pyska warto zajrzeć również w celu sprawdzenia obecności krwiaków, które czasem mogą
powstać w wyniku uwierającego wędzidła lub jego nieprawidłowego użycia. To boli konia, dlatego będzie się opierał przy zakładaniu wędzidła, a czasem nie będzie też chcieć jeść. Zwróć na to uwagę.
6. Temperatura ciała
Jeśli twój koń ma podwyższoną temperaturę, pomacaj ręką czy nie ma też powiększonych węzłów chłonnych. Jeśli tak, może to świadczyć o rozwijającej się u konia infekcji. Czasami zdarza się jednak, że konie mają powiększone węzły chłonne, ale nic innego złego się nie dzieje. Wtedy to np. okresowa alergia u konia po ukąszeniu meszek. Nic niepokojącego.
Po szybkim przeglądzie jesteście gotowi do jazdy. To będzie przyjemna przejażdżka dla was obojga 🙂