Startowa Świat Lucky Porady Spróbujmy współpracować! – czyli 4 szybkie rady od lucky horse

Spróbujmy współpracować! – czyli 4 szybkie rady od lucky horse

7 min read
0
3
5,309

Przygotowanie konia do jazdy hmm …brzmi banalnie! A jednak i z tym czasem można mieć trudności. Dzięki naszym 4 szybkim radom bez problemu z nimi sobie poradzisz!

SZTUCZKI NA POWITANIE

Wchodzisz do stajni i twój wzrok pada na pięknego konia, z którym od razu pragniesz się zapoznać!
Wiesz, że nie można hałasować, ani wykonywać szybkich i gwałtownych ruchów, aby koń się nie przestraszył. Ale czy wiesz jak zaprzyjaźnić się z koniem?

Nasza rada!

Pamiętaj, aby mieć przy sobie smakołyk na „przełamanie lodów”, którym poczęstujesz konia i pokażesz, że jesteś jego przyjacielem, a następnie ostrożnie podchodząc do konia delikatnie pogładź go pozwalając przy tym, aby mógł poznać i oswoić się z twoim zapachem. Jeśli koń Cię pozna, nabierze do Ciebie zaufania, a Wasza relacja na pewno się wzmocni!

PROSZĘ O KOPYTO!

Czyszczenie kopyt u konia przed i po jeździe jest bardzo ważnym zabiegiem. Niestety, często konie niechętnie się jemu poddają i nie chcą podawać nóg do czyszczenia.
Można próbować podnosić nogę konia na siłę, ale koń waży średnio około 500 – 600 kg, więc na siłę z koniem nie wygrasz.. Jeśli jesteś niezdecydowany/a i nie przekazujesz jasnych sygnałów, koń nie zrozumie czego od niego oczekujesz.

Nasza rada!

Stań bokiem do konia, tak aby jego głowa była za twoimi plecami, a ty żebyś bokiem swojego ciała dotykał/a jego łopatki, następnie pochyl się i delikatnie, ale stanowczo oprzyj się swoim ciężarem o jego ciało – tak jak byś chciał/a go przesunąć, ale tym samym podnieść jego przednią nogę. Nie obawiaj się – to działa, a jeśli dodatkowo wydasz komendę: „daj nogę” koń będzie rozumiał czego od niego oczekujesz.

POZWÓL MI CIĘ UBRAĆ!

Każdy kto jeździ konno, powinien umieć założyć swojemu koniowi ogłowie . Czy zawsze jest to proste? Niestety, czasem koń nie chce współpracować. Największym problemem jest to, gdy koń zaciśnie zęby tak mocno, że nie można wsunąć wędzidła.

Nasza rada!

Czy wiesz, że konie zaraz za przednimi zębami, nazywanymi siekaczami, a między tylnymi trzonowymi, mają pustą przestrzeń? Jeśli koń przy wkładaniu wędzidła wykazuje opór – wsuń kciuk do końskiego pyska i delikatnie ale zdecydowanie naciśnij jego dziąsło. Gwarantujemy, że nie jest to dla konia bolesne! Dzięki temu otworzy pysk, a Ty bez problemu będziesz mógł/mogła założyć mu ogłowie.

CZY MÓGŁBYŚ SIĘ PRZESUNĄĆ?

Znane Ci jest uczucie, gdy czas przeznaczony na siodłanie się kończy, wszyscy są gotowi, a Ty nie możesz sobie poradzić ze swoim koniem, który stoi w taki sposób, że uniemożliwia ci założenie siodła? Nie wiesz jak go przesunąć? Próbujesz z każdej strony, ale jak tylko uda ci się go przesunąć, on od razu wraca na poprzednie miejsce i wchodzi w twoją przestrzeń?

Nasza rada!

Jeśli stoisz obok konia i chcesz, żeby koń zmienił swoje miejsce musisz dać mu wyraźny sygnał. Pamiętaj, że koń waży dużo więcej niż ty, więc twoje sygnały muszą być czytelne dla konia, a ty musisz być pewien czego chcesz. Stań między koniem a ścianą, tuż przy szyi konia, przodem do głowy rumaka . Teraz powoli zacznij się przesuwać do tyłu jednocześnie napierając na konia swoim łokciem i przedramieniem w okolicach łopatki. Trzymając go za kantar lub ogłowie, ciężarem ciała odsuń go od ściany. Jeśli się przesunie i będzie próbował wrócić na miejsce powstrzymaj go komendą i od razu złap za kantar. Pamiętaj: nie szarp go za ogłowie! To nic nie da. Użyj ciężaru ciała i odepchnij go ręką

  • Błędy w dosiadzie

    DOSIAD FOTELOWY Nie ważne jak długo jeździsz konno, dopiero zaczynasz a może jeździsz już …
Załaduj więcej w Porady
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…