Startowa wasze teksty Spójrz mi w oczy!

Spójrz mi w oczy!

8 min read
0
1
3,743

W jaki sposób koń postrzega świat dookoła? Jego wzrok to narzędzie przetrwania! Roślinożerne zwierzę łatwo pada łupem drapieżników. Koń nie staje do walki: w obliczu zagrożenia ucieka. Ważne jest, żeby mógł szybko zobaczyć nadchodzące niebezpieczeństwo. Jego oczy powinny zatem spełniać zadanie: zauważyć drapieżnika jak najszybciej!

CIEŃ CZY DZIURA?

Czy konie widzą tak samo jak ludzie?
O tym decyduje rozstawienie oczu. Od razu można zauważyć, że u konia położone są od siebie o wiele dalej, niż u człowieka.

Bliskie usytuowanie oczu u ludzi nie jest przypadkowe. Każde oko widzi ten sam przedmiot pod innym kątem. Obrazy z każdego z nich są w mózgu łączone w jeden. Małe różnice między obrazem z lewego i prawego oka dają nam wskazówki o usytuowaniu przedmiotu w przestrzeni, na przykład jego głębokości i oddaleniu. Taki rodzaj widzenia nazywa się stereoskopowym (3d). U koni jego zakres jest BARDZO MAŁY: oczy u tych zwierząt są zbyt daleko, żeby mogły rejestrować ten sam przedmiot jednocześnie. Kąt widzenia stereoskopowego (czyli 3d) znajduje się przed łbem i wynosi mniej więcej od 68 do 80 stopni.

Często konie BOJĄ SIĘ cienia, ponieważ nie potrafią określić jak głęboki jest ten „ciemny kształt”. Muszą zmienić ustawienie głowy, żeby zobaczyć z czym mają do czynienia 🙂 Szerokie rozstawienie oczu sprawia, że konie nie mogą zazwyczaj ocenić odległości, dopóki nie spojrzą prosto na obiekt. Mogą jednak widzieć prawie wszystko co dzieje się dookoła nich!

OCZY DOOKOŁA GŁOWY!

Zakres widzenia konia to prawie 350 stopni!Jedyne „ślepe” miejsca to strefa za jego zadem oraz niewielki obszar przed nimi o długości 130 cm. Zwierzę, żeby zobaczyć coś, co leży na ziemi, musi się schylić!

Na zawodach często przed samym skokiem, koń nie widzi przeszkody i skacze „na pamięć”. Obiekt w pewnym momencie znajduje się w tak zwanym „ślepym” polu i zwierzę musi skakać instynktownie (lub obrócić głowę tak, żeby go widzieć)! Widzenie stereoskopowe to jedynie wycinek całego pola. Reszta widziana jest jednoocznie: koń widzi niewyraźnie, bez szczegółów.

Dlaczego konie mają tak niedoskonały wzrok? Przecież muszą mieć oczy dosłownie dookoła głowy! Dzięki ogromnym oczom, które rejestrują najmniejszy spadający listek, są bardzo wyczulone na NAGŁY RUCH w swoim otoczeniu. To dalekowidze, mogą z dużej odległości zauważyć drapieżnika! Dlatego zbliżając się do konia nie tylko nie powinniśmy zachodzić go od tyłu, ale też nie wykonywać szybkich ruchów. Koń nie wie, że to my, ale wie, że coś szybkiego się do niego zbliża!

DLACZEGO MASZ TAKIE DUŻE OCZY?

Oczy konia są ogromne. Niestety, często mogą dostać się do nich zabrudzenia, piasek i pył. Posiadanie dużych oczu to też mnóstwo zalet! Przede wszystkim, konie widzą obiekty większymi niż są. Szacuje się, że postrzegają przedmioty jako 1.5 raza większe niż w rzeczywistości! Nic dziwnego, że potrafią je przestraszyć powiewające flagi lub przelatujące ptaki!
Duże oczy pomagają też dobrze widzieć w CIEMNOŚCI. Mimo tego, SILNE ŚWIATŁO również koniom nie przeszkadza. Potrzebują one jedynie czasu, żeby przyzwyczaić się do zmiany światła.

CZERWONY JEST PASSE!

Konie widzą mniej kolorów niż człowiek. Przyczyną tego jest mniejsza liczba komórek, odpowiedzialnych za recepcję koloru, tak zwanych czopków. Człowiek ma ich trzy, konie DWIE: pierwszą wrażliwą na kolor niebieski, drugą na światło i długość fali między czerwonym i zielonym (mniej więcej odcień żółtego). Liczba FOTORECEPTORÓW, odpowiedzialna za rozpoznanie koloru również jest inna niż u człowieka.
Co to oznacza? Z powodu małej liczby fotoreceptorów, nie potrafią dostrzegać kolorów, które są „pośrodku”, odcieni barw. Jeśli widzi kolory, które są mieszaniną różnych, na przykład niebieski zmieszany z zielonym, konie zobaczą to jako szare lub kolor „wyprany”.

Kolory, które widzą bez problemu to żółty i zielony (aczkolwiek mogą mieć problem z ich odróżnieniem od siebie). Prawdopodobnie dlatego, że pożywienie koni zazwyczaj jest żółte i zielone. Łatwiej im znaleźć coś „na ząb” 🙂 Większy problem mają z kolorami o odcieniu czerwieni i purpury.

JAK MNIE WIDZISZ?

Sposób widzenia świata przez Waszych pupili różni się w dużym stopniu od Waszego! Warto jednak wiedzieć o tym, jak działa ten zmysł wzroku u koni, aby móc zrozumieć ich zachowanie! Może się to wydawać skomplikowane, nie zapominajcie jednak, że oczy to podstawowe narzędzie przetrwania dla tych zwierząt!

autor: J.Budzowska

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …