Startowa Hipologia Użytkowość Odkrywamy sekrety hipoterapii!

Odkrywamy sekrety hipoterapii!

3 min read
0
5
3,353

Konie i medycyna. Brzmi dziwnie? Już w starożytności zauważono, że specjalna więź, która łączy człowieka i konia może mieć znaczenie terapeutyczne! Rzadko kto pozostaje wobec koni obojętny! Czujemy przed nimi respekt, ale też potrafi nas z nimi połączyć prawdziwa przyjaźń! Powstawanie unikalnej więzi między człowiekiem, a koniem jest właśnie tą cechą, dzięki której HIPOTERAPIA jest możliwa!

COŚ DLA CIAŁA…

Podczas jazdy na koniu ciało chorego kołysze się w rytmie ruchu zwierzęcia. Delikatne kołysanie pomaga w zmniejszeniu wrodzonego napięcia mięśni. Jeśli mięśnie tułowia chorego z jednej strony są słabsze, mogą zostać wzmocnione dzięki ruchom naprzemiennym! Siedzenie na koniu wymaga „trzymania się prosto”, co też koryguje sylwetkę.

COŚ DLA DUCHA…

Bliskość mocnego zwierzęcia też ma swoją rolę terapeutyczną! Oddziałuje szczególnie na zmysł dotyku (co jest bardzo ważne przy terapii dzieci z autyzmem): ciepło i dotyk sierści działają kojąco, mali pacjenci leżąc na ogromnym zwierzęciu czują pracę jego mięśni, a delikatne kołysanie prócz roli terapeutycznej, daje poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia z koniem oznaczają też kontakt z przyrodą, co często dla ograniczonych ruchowo pacjentów może być odprężające i polepszać ich samopoczucie.

Dobroczynny wpływ ma samo przebywanie z koniem, który dobrany jest w taki sposób, aby spełniał swoją nieocenioną rolę. Powinien cechować się cierpliwością, spokojnym temperamentem, a jego budowa i wiek dobrana specjalnie pod przyszłego jeźdźca.

Jak widać, konie to nie tylko kompani do przyjemnego spędzenia czasu! Mogą też pomóc chorym dzieciom. Koń to przyjaciel jakich mało!

autor: J. Budzowska

Załaduj więcej w Użytkowość
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

A ty, gdzie pracujesz? Czyli kilka słów o użytkowaniu koni

Każdy z Was pewnie wie, że bez koni nasz świat nie wyglądałby tak samo… Do dziś w różnych …