Startowa Świat Lucky Porady instruktor Relacja koń-jeździec

Relacja koń-jeździec

3 min read
0
2
5,787

Kim/czym jest dla nas koń? Przyjacielem, sługą, maszyną? Warto sobie zadać powyższe pytania i zastanowić nad odpowiedzią. Od naszych oczekiwań względem wierzchowca w dużym stopniu zależy relacja którą zbudujemy. Oczywiście ze względu na różne charaktery ludzi oraz zwierząt, każda “więź” koń – jeździec będzie na swój sposób wyjątkowa!

Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z końmi nauczyło mnie traktować konie jako partnerów, którzy mają pewne przywileje jak i również obowiązki. Według mnie takie traktowanie wierzchowców jest uczciwe. Należy okazywać koniom należyty szacunek poprzez dbanie o ich potrzeby, typu wystarczająca ilość ruchu oraz dostosowywanie treningu do aktualnego poziomu wyszkolenia i wieku konia. Ważne jest ustalenie pewnych podstawowych zasad, a następnie sumienne przestrzeganie ich. Na przykład dobrze jest uczyć konia od początku stania przy czyszczeniu i nie pozwalanie mu na “wiercenie się”. Jeżeli będziemy tego przestrzegać od początku to uchroni nas to przed podszczypywaniem czy też przypadkowym nadepnięciem konia na naszą stopę.

Tak więc budowanie relacji koń – jeździec zaczyna się już w stajni, a następnie kontynuowane jest na placu treningowym. W tym miejscu (o czym wspominałem już wcześniej) bardzo ważne jest umiejętne dostosowanie ćwiczeń do Waszego poziomu wyszkolenia, a następnie konsekwencja w nagradzaniu i karaniu konia. Na początku współpracy polecam proste ćwiczenia, dzięki czemu często będziecie mogli chwalić swojego wierzchowca (tzw. metoda małych kroczków). Co za tym idzie, jego odczucia w trakcie treningu będą pozytywne i systematycznie zwiększać się będzie jego zaufanie względem jeźdźca.

Podsumowując każda relacja typu koń – jeździec jest jedyna w swoim rodzaju. Może być ona przyjemna i radosna dla obu stron jak i również trudna i ciężka. Dlatego trzeba pamiętać, że głównie od nas zależy jaki przybierze kształt i jak się ułożą przyszłe dni z naszym wierzchowcem.

autor: Adam

  • Przygotowanie jeźdźca do zimy.

    Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…
  • Golenie koni.

    Pomimo tego, iż w tym roku pogoda nas mocno rozpieszcza to jednak za oknami robi się coraz…
  • Zawód jeździec.

    Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z końmi, przechodzi przez rekreację. Niezależnie od tego…
Załaduj więcej w instruktor
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie jeźdźca do zimy.

Choć jeszcze nie kalendarzowa to za oknami zaczyna się prawdziwa zima. W związku z tym, ws…