Startowa Świat Lucky Porady Porady od Lucky Team Proszę o uśmiech! czyli kilka słów o sztuce fotografowania koni

Proszę o uśmiech! czyli kilka słów o sztuce fotografowania koni

13 min read
0
0
4,810

Dziś każdy lubi robić fotki. Urodziny? Impreza? Wycieczka do lasu? A może zwyczajny dzień w szkole? Wystarczy chwila i wrzucamy swoje zdjęcia do sieci, chcąc podzielić się nimi ze znajomymi i bliskimi.

Nacisnąć przycisk potrafi każdy, ale jak to się dzieje, że niektóre zdjęcia są naprawdę oszałamiające i piękne, a inne po prostu średnie, a nawet nijakie? Czy to zależy tylko od jakości sprzętu fotograficznego? No cóż… I tak, i nie 🙂

Recepta na zdjęcie doskonałe? To nie tylko aparat, ale też talent i wyobraźnia osoby, która go używa! Umiejętność złapania odpowiedniej chwili, znajomość podstawowych zasad fotografii oraz szczypta własnego wyczucia i fantazji… TO recepta na zdjęcie doskonałe!

Wydaje się skomplikowane, prawda?

Co w przypadku, gdy spróbujecie fotografować konie, które przecież są ruchliwe i nie zawsze chcą być modelami? Nie martwcie się! Postaramy się pokrótce podpowiedzieć Wam co robić, aby zdjęcia były udane, a Wasi modele zadowoleni!

OD CZEGO ZACZĄĆ? UFF…

Porady dotyczące robienia poprawnych zdjęć nie mają końca i uzależnione są w głównej mierze od rodzaju robionej fotografii. Inaczej robi się fotki PORTRETOWE, inaczej SPORTOWE, a jeszcze odmiennie np. koni W NATURZE na wybiegu. Postanowiliśmy wybrać podstawowe zagadnienia dotyczące przygotowania sesji oraz całego procesu od momentu „kliknięcia” aparatu, aż do chwili, gdy dzieło sztuki ujrzy cały świat.

Jak się przygotować, żeby zrobić dobre zdjęcie portretowe i plenerowe? Oto kilka wskazówek:

  1. Przemyśl, co chcesz na nim ukazać. Jaka sytuacja lub zdarzenie jest dla Ciebie interesująca? Oczywiście, zdarzają się zdjęcia tak zwanej „chwili”, ale zazwyczaj są one przypadkowe i rzadko można je powtórzyć.
  2. Bardzo istotne jest kiedy i gdzie ma być zrobione zdjęcie. O jakiej porze roku, dnia oraz czy będzie to zdjęcie robione na zewnątrz czy w budynku lub hali.
  3. Wypisz sobie założenia! O wiele łatwiej będzie Ci zaplanować całą sesję, która nie powinna opierać się tylko na Tobie i czworonożnym modelu.
  4. Znajdź kogoś do pomocy, kto przede wszystkim przygotuje razem z Tobą konia, kto go odpowiednio przytrzyma lub popędzi, jeśli będzie wymagała tego sytuacja.
  5. Wybierz odpowiednie miejsce, z dobrym światłem, bez bałaganu, z ciekawą perspektywą lub eleganckimi szczegółami.
  6. Podczas sesji dbaj o bezpieczeństwo własne oraz konia!
  7. Po sesji zadbaj o konia, szczególnie, jeśli jest to okres jesienno-zimowy.
  8. Na koniec czeka Cię selekcja i obróbka zdjęć. Nigdy nie pokazuj fotografii, gdy nie są odpowiednio przygotowane.

PRZYGOTOWANIE MODELA

Bardzo istotne jest, aby fotografowany koń był odpowiednio przygotowany do sesji.

Jeśli ma być to fotografia PORTRETOWA zrobiona w celu pokazania konia z jak najlepszej strony, warto przygotować modela kompleksowo. Koń musi być starannie wyczyszczony. Pamiętaj o kopytach, grzywa i ogon również muszą być wypielęgnowane. Rząd jeździecki musi być czysty i nie poniszczony!

Konia zawsze stawiamy na równym terenie, lub lekko pod górkę. Nigdy z górki, ponieważ wówczas będzie wyglądał nienaturalnie z mocno przebudowanym zadem. Najlepsza pozycja, to postawa zootechniczna: koń ustawiony jest LEWĄ stroną do obiektywu, stoi PROSTO, GŁOWA może być delikatnie SKIEROWANA w kierunku fotografa, KOŃCZYNY konia powinny być wszystkie WIDOCZNE, ustawione w charakterystyczny sposób tak, aby lewe nogi nie zasłaniały widoku prawych nóg.

Czasem zdjęcia portretowe mogą dotyczyć tylko głowy i szyi. Ważne jest wówczas, aby koń miał POSTAWIONE USZY. Podczas robienia zdjęcia można go trochę zainteresować, np. nieznanym mu dźwiękiem. Wystarczy włożyć kilka kamyczków do plastikowej butelki i w odpowiedniej odległości od konia z przodu zwierzęcia nimi potrząsać.

DOBÓR MIEJSCA

Zdjęcie to nie tylko model, ale również okolica i tło, jakie jest pokazane na fotografii.

Pamiętaj: dobrze jest ZAPLANOWAĆ sesję, szczególnie jeśli ma ona się odbyć w plenerze. Zapoznaj się z tym miejscem wcześniej:

  • Słońce zmienia pozycję na niebie w ciągu dnia, co sprawia, że o różnych porach inaczej oświetla dane miejsce. Wybierz się tam rano, w południe, po południu i wieczorem. Obejrzyj okolicę w różnych godzinach i wówczas podejmij decyzję, która pora najbardziej Ci odpowiada.
  • Sprawdź, czy okolica jest spokojna, czy w pobliżu nie ma drogi szybkiego ruchu lub budowy. Minimalizujesz wówczas ryzyko spłoszenia się konia.
  • Sprawdź również, czy teren jest zamknięty na wypadek, gdyby koń się spłoszył i uciekł.
  • Na koniec zobacz, czy nigdzie nie ma niebezpiecznych nor i dziur, minimalizujesz tym samym prawdopodobieństwo niechcianej kontuzji.

SESJA NA ZAWODACH I POKAZACH

Fotografia dziennikarska (bo tak można nazwać sesję zdjęciową przeprowadzoną podczas zawodów lub pokazów) to bardzo ciekawy rodzaj zdjęć. Fotki te mają na celu przede wszystkim udokumentować dane wydarzenia.

Może się zdarzyć, że zrobisz idealne zdjęcie konia i jeźdźca, które mogłoby być portretem. Nie powinno to jednak być Twoim celem.

Skup się na tym, co dzieje się naokoło Ciebie. Trzymaj aparat w gotowości, nawet między przejazdami, kiedy wydaje Ci się, że nie wydarzy się nic wartego uwiecznienia. Obserwuj zarówno jeźdźców, jak i konie. Tam, gdzie są „żywi” modele, zawsze może zdarzyć się coś interesującego.

Szukaj dobrego miejsca. W miarę możliwości, bądź w ciągłym ruchu. Znalezienie dobrej pozycji, z której wszystko widać i z której można robić ciekawe ujęcia nie jest takie proste.

Warto podczas zawodów zaobserwować, w którym miejscu stoją bardziej doświadczeni fotografowie. Pamiętaj, żeby w żaden sposób NIE PRZESZKADZAĆ zawodnikom, zarówno na rozprężalni, jak i podczas przejazdu lub pokazu głównego.

Jeśli nie masz możliwości zbytniego poruszania się po terenie, zaopatrz się w długi obiektyw, lub korzystaj z zoomu. Pozwoli Ci to na uwiecznienie nawet oddalonych od Ciebie sytuacji.

W biurze zawodów lub wystawy, warto poprosić o spis zawodników i koni i odznaczać sobie, która para już przejechała. Wówczas można podpisać zdjęcia, które chcemy zaprezentować po zawodach.

Przed dużymi wydarzeniami sportowymi, wystawowymi i zawodami warto zgłosić się z prośbą o akredytację. Otrzymując identyfikator jako fotograf wydarzenia, można poruszać się praktycznie po całym terenie zawodów. Sesja nie tylko z ARENY GŁÓWNEJ, ale również ZZA KULIS może być bardzo interesująca. Jeśli czujesz, że lubisz być zawsze na bieżąco oraz pasjonujesz się wydarzeniami sportowo-hodowlanymi, to jest to dla Ciebie idealna dziedzina fotografii.

GARŚĆ WSKAZÓWEK NA KONIEC!

Przy każdej organizowanej sesji fotograficznej, warto spróbować ODBIEC trochę od tematu przewodniego i spróbować zrobić kilka zdjęć o innym temacie lub kompozycji. Wykorzystać piękny plener lub poobserwować interakcję konia z opiekunem. Spróbuj „złapać” ciekawe momenty, takie zdjęcie może być wspaniałą PAMIĄTKĄ. Na zawodach nie zapomnij o osobach oficjalnych, luzakach, pomocnikach i właścicielach koni. Warto kolekcjonować zdjęcia całych teamów, nie tylko pojedynczych osób.

 

Załaduj więcej w Porady od Lucky Team
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Kasia

Nazywam się Katarzyna Zawalska-Furtak. Swoją przygodę z końmi rozpoczęłam jako mała dziewczynka, szybko stała się to moją pasją, a teraz także sposobem na życie. Kurs instruktorki ukończyłam w 2003 roku w Lewadzie. W 2007 roku ukończyłam studia podyplomowe Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Rolniczym we Wrocławiu, oraz kurs sędziowski w Lesznie. Obecnie pracuje jako instruktor rekreacji w zaprzyjaźnionej stajni. Prowadzę także treningi dla osób indywidualnych posiadających własne konie. Zajmuje się przygotowaniem do odznak jak i do egzaminu na trzecia klasę sportową. Czynnie sędziuje, posiadam druga klasę sędziowską w skokach przez przeszkody. W 2016 roku zostałam wybrana do kolegium sędziów w województwie śląskim.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Derka dla konia. Jaka będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca?

Kiedy na dworze robi się zimno, wyciągamy swetry oraz kurtki, a nasze konie nabierają zimo…