Startowa wasze teksty Po co ta hipoterapia?

Po co ta hipoterapia?

4 min read
0
0
3,931

Czym jest hipoterapia? Jak rzeczywiście wpływa na nasze zdrowie i nasze samopoczucie? Wiele się mówi o jej pozytywnym wpływie na ludzi, ale czy wiecie na czym naprawdę polega?

Hipoterapia jest to tak naprawdę rehabilitacja z udziałem konia. Podczas takiej przejażdżki musi być obecny ktoś kto potrafi ją stosować i przeprowadza się ją zazwyczaj na kucach lub niewielkich i spokojnych koniach. Co ciekawe nie jest przeznaczona tylko dla dzieci ale także i dorosłych. Leczy się nią różne choroby psychiczne i ruchowe oraz pozwala na wyciszenie się i zrelaksowanie.

PO CO TA HIPOTERAPIA?
Działanie takiej hipoterapii jest naprawdę szerokie i nie wiele osób sobie zdaje sprawę z tego ile dobrego daje szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym. Co jest ciekawe, pomaga ona w nawiązaniu kontaktów z innymi, w lepszym funkcjonowaniu w społeczności, a nawet pomaga o podwyższeniu swojej samooceny! Jest to bardzo rozwijająca terapia dla dzieci, które uczą się chodzić ponieważ takt, w którym porusza się koń przekazuje tzw. wzorzec chodu i doskonali koordynacje.

KOŃ- NIEZWYKŁE ZWIERZĘ
Monty Roberts, mężczyzna który jest uważany za największego znawce koni, a wręcz kogoś kto zna ich język zauważył, że zwierzęta te postrzegają i rozumieją świat podobnie jak autystyczne dzieci. Dzięki temu, takie osoby mogą pracować z końmi i używać hipoterapii, która pomaga im w rozwoju. Ogólnie badania pokazują, że już sam kontakt z koniem i otoczeniem w stajni działa bardzo pozytywnie i wręcz terapeutycznie.

JAK TO DZIAŁA?
Koń idąc stępem przekazuje osobie siedzącej na nim różne impulsy, dzięki temu staje się łącznikiem terapeutycznym. A samo dotykanie jego sierści, głaskanie po grzywie stymuluje dużo zmysłów takich jak: słuch, węch, wzrok i dotyk. Pokazuje nam podświadomie też emocje takie jak opiekuńczość i empatia.

CHOROBY, W KTÓRYCH LECZENIU POMAGA HIPOTERAPIA:
U dzieci:
– mózgowe porażenie dziecięce
– stany po urazie czaszkowo- mózgowym
– przepuklinę oponowo- rdzeniową
– choroby nerwowo- mięśniowe
– zespół Downa

A u dorosłych:
– stany po urazach
– stany po udarze
– stwardnienie rozsiane

Doceniajmy więc z jakimi wspaniałymi zwierzętami możemy mieć do czynienia. Hipoterapia od lat towarzyszyła medycynie nowoczesnej i pomaga nam do dzisiaj.
Autor: J.Kistowska

Załaduj więcej w wasze teksty
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej artykułów tego autora Joanna Jakobsen

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy posiadanie konia, równa się z wiecznie pustym portfelem?!

Myślę, że każda osoba, która miała styczność z jazdą konną, doskonale zdaje sobie sprawę, …