Startowa Świat Lucky Porady kowal Pielęgnacja kopyt

Pielęgnacja kopyt

2 min read
0
2
4,983

Jak dbać o kopyta swojego konia?
Przede wszystkim czystość! Codzienne czyszczenie kopyt przed i po jeździe jest bardzo ważne gdyż ciała obce w postaci np. kamieni zalegające w podeszwie kopyta mogą doprowadzić do jego urazu. Podczas codziennego czyszczenia sprawdzasz również ich stan czy nie rozwijają się jakieś infekcje, lub czy kopyta nie mają pęknięć lub czy nie są ukruszone. Ważne jest również natłuszczanie kopyt smarem co poprawia ich elastyczność oraz sam wygląd ( nigdy nie smarujemy brudnych kopyt ! najpierw trzeba je dobrze wyczyścić) zadbane czyste i natłuszczone kopyto lepiej funkcjonuje jest zdrowe a co za tym idzie nasz koń również lepiej się czuje.

Regularna opieka kowala Nie wystarczy myć i czyścić kopyt, bardzo ważne jest ich przycinanie. Kopyta cały czas rosną, w naturze konie samodzielnie je ścierają. Stojąc większą część doby w boksie nie ma takiej możliwości. By kopyta były zadbane kowal powinien je werkować bądź kuć co 6-8 tygodni. To zależy od indywidualnego tempa narastania rogu kopytowego. 

Żywienie. Zdrowe Kopyta to nie tylko czyszczenie i smarowanie to także zbilansowana dieta . Zbyt duża ilość cukrów prostych oraz węglowodanów rozpuszczalnych może powodować choroby. Na wiosnę gdy pojawia się trawa należy do diety wprowadzać ja stopniowo. By poprawić jakość kopyt i sierści warto do diety wprowadzić biotynę. 

  • Kuć czy nie kuć?

    Konie żyjące w naturalnych warunkach, które całymi dniami się przemieszczają same ścierają…
Załaduj więcej w kowal
Załaduj więcej powiązanych artykułów
  • Kuć czy nie kuć?

    Konie żyjące w naturalnych warunkach, które całymi dniami się przemieszczają same ścierają…
Załaduj więcej artykułów tego autora Adam Węglorz

Nazywam się Adam Węglorz jestem absolwentem ZSAIO w Żywcu Moszczanicy na kierunku Hodowli koni. Jestem zawodnikiem w skokach przez przeszkody, właścicielem kilku koni. Od trzech lat w zawodzie kowala. Fach zdobyłem od Daniela Kłosowskiego. Pochodzę z Raciborza. Pracuje obsługując stajnie w województwie śląskim i małopolskim. Można mnie spotkać również na zawodach gdzie często pełnie funkcje kowala zawodów.

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kuć czy nie kuć?

Konie żyjące w naturalnych warunkach, które całymi dniami się przemieszczają same ścierają…